Отборите на НБА в защита, тъй като резултатът намалява леко след почивката на All Star
AP News | 2024-03-19 | 12:09:36

Нападателят на Ню Орлиънс Хърбърт Джоунс научи преди много време, че критичният компонент да бъдеш елитен дефанзивен стопер е да държиш пред когото и да пазиш Вие.

Толкова е просто. Толкова е трудно също.

„Правиш най-доброто, на което си способен“, каза Джоунс.

Противно на общоприетото схващане, този сезон в НБА е играна защита (това е просто беше по-трудно). Беше показван повече след почивката на All Stars и по петите на онзи рекорден Мач на звездите 211-186, когато всички признаци за защита на някого изчезнаха.

Числата след почивката говорят много за ангажиментът към защитата: В понеделник отборите от НБА имаха средно около четири точки на мач по-малко, отколкото бяха преди средата на февруари, намалявайки от 115,5 на 111,3.

Треньорите и играчите в НБА имат различни обяснения за това. Може би на защитниците им е позволено да се измъкнат с повече от длъжностните лица, ставайки мъдри за триковете на елитните голмайстори. Или може би защото надпреварата за плейофите в НБА се затяга надолу.

Вероятно е толкова просто: по-малко фаулове се отсъждат за всеки отбор (намаляване от 19,4 на игра на 17,5 след почивка) и по-малко опити за наказателни удари (22,7 на 19,8). По-малко наказателни хвърляния, по-малко точки.

НБА казва, че не е наложила отсъждането на по-малко фалове.

„Не сме получили бележка за това или може би не съм обърнал внимание“, каза треньорът на Маями Ерик Споелстра. „Може да е така. Добре. Ако състезателите и отборите могат да го разберат между тези четири реда, всички сме за това.“

Spoelstra смята, че може да бъде толкова просто, колкото отборите просто да се заключат във важен период от годината. Майкъл Малоун, треньор на действащия шампион Денвър Нъгетс, може да види това.

„Просто мисля, че нашите момчета са по-дисциплинирани от лична гледна точка и от гледна точка на игровия план. Мисля, че сме много по-спешни“, каза Малоун. „Нашето разположение е там, където трябва да бъде.“

За Джоунс охраната на някого се свежда до основите. Той беше научен в Алабама да играе защита с гърди. По принцип използвайки работата на краката си, за да задържи горната част на тялото си пред офанзивен играч и без да посяга с ръце.

Що се отнася до всяко несъответствие между броя на обажданията преди и след почивката на мача на звездите, добре, Джоунс каза, че това просто зависи от вечерта.

„Наистина никога не знаеш как ще се развият нещата и Мисля, че това е първото тримесечие“, обясни Джоунс. „Ти просто се опитваш да разбереш хода на играта. Искам да кажа, опитайте се да бъдете физически, за да видите дали можете да се разминете с нещата. Но в края на краищата, каквото и да кажат съдиите, това е тяхно решение и вие трябва да се справите с него. почти всеки, който се осмели да влезе в неговата лента. В този конкретен случай обаче новобранецът отстъпи малко, като каза, че неговият колега французин Руди Гобер има добри шансове да спечели четвъртата си награда за защитник на годината в НБА.

„Нека я спечели сега, защото след това няма да е негов ред,” пошегува се Уембаняма.

Присъствието на Гобер в средата е голямо за отбора на Минесота, който пропуска Карл-Антъни Таунс поради контузия в коляното. Gobert води лигата в класацията за защита и остава големият фаворит за спечелване на наградата за защита, според FanDuel Sportsbook. В микса са още Уембаняма (лидерът в лигата по блокове), Джарет Алън от Кливланд, Бам Адебайо от Маями и Антъни Дейвис от Лейкърс.

В началото на сезона защитата остана на заден план, тъй като мачовете с високи резултати се превърнаха в норма. Има 15 случая, в които играч е отбелязал 50 или повече точки - 16, ако броите 50 на Таунс в Мача на звездите - включително изблик от 73 точки от Лука Дончич на 26 януари.

Но такова не се е случило след почивката.

По-рано този сезон, когато голмайсторите публикуваха крещящи числа, треньорът на Спърс Грег Попович беше попитан дали би лобирал за промени в правилата в опит да се върне към отбранителните игри от старата школа .

Той се присмя.

„Не, защото това би било загуба на време“, каза Попович. „Лигата реши как иска да се играе това и ние го правим от известно време и няма да върви в другата посока, защото феновете го харесват.

„Не знам това със сигурност, но предполагам, че нашето първенство '05 срещу Детройт накара целия офис на лигата просто да се крие и да хапе устните си и да се надява, че всичко ще свърши бързо, защото беше адски ' скучно.”

Този шампионат на НБА през 2005 г. беше отбранителен скъпоценен камък, който Спърс спечелиха в седем мача, когато само веднъж Сан Антонио или Детройт достигнаха топ 100 точки.

Този сезон Индиана Пейсърс са водещи в атака със средно 123,1 точки на мач. Всеки отбор има средно поне 105,8.

„В тази лига винаги има приливи и отливи“, каза треньорът на Атланта Куин Снайдер. „Защитите се изравняват с нападенията и нападенията се коригират, а защитите се коригират. Това го прави уникална лига. ... Трябва да продължите да се адаптирате към случващото се в играта.“

Това е консенсусът и на треньора на Маверикс Джейсън Кид.

„Тези играчи са много, много умни и разбират как да измамят съдиите“, каза Кид, пазач на Залата на славата, който спечели титла през 2010-11 г. с Далас. „Това, което ни учат да правим, е да разберем правилата и да разберем как да ги превърнем в наша полза като играчи.

„Ще бъде малко по-физически и играчите, които могат да направят тази корекция, ще имат успех.“