Овечкин се придвижва на 15-то място в списъка с голмайстори в кариерата на НХЛ, докато Кепитълс се справят с разклащащите се Пингвини с 6-0
AP News | 2024-03-08 | 04:57:49

ПИТСБЪРГ (AP) — Алекс Овечкин вкара 840-ия си гол в кариерата и добави асистенция, докато Вашингтон Кепитълс пробиват разтърсващия Питсбърг Пингуинс с 6- 0 в четвъртък вечерта.

Двете точки на Овечкин го избутаха зад защитника на Залата на славата Пол Кофи и до 15-то място в списъка с голове в кариерата на НХЛ. Руската суперзвезда има 1532 точки в кариерата, една по-малко от нападателя на Залата на славата Марк Реки на 14-о място.

10-ият гол на 38-годишния играч в последните му 15 мача – реборд в началото на втория период, който постави Уошингтън стабилно в контрола – го доближи до 54 гола от рекорда за кариерата на Уейн Грецки в НХЛ общо 894 .

Том Уилсън вкара гол с ръка по-малко от две минути след началото на мача и добави асистенция за Вашингтон. Ник Дженсън, Сони Милано и новобранците Хендрикс Лапиер и Иван Мирошниченко също отбелязаха за Столичани, които спечелиха за шести път в девет мача, докато се опитват да останат в надпреварата за плейофите в Източната конференция.

Чарли Линдгрен, който започна с Дарси Кьомпер, който беше аутиран поради заболяване, направи 39 спасявания за шестия си хаут в кариерата.

Тристан Джари беше изтеглен във втория период, след като допусна четири гола при 22 удара като Пингвините загубиха за четвърти път в пет мача, за да помрачат още повече избледняващите си надежди след сезона. Сидни Кросби остана без точка за трети пореден мач, което се случва за първи път този сезон.

Питсбърг се смята за продавач преди крайния срок за търговия в петък, като звездният нападател Джейк Гюнцел потенциално ще се насочи към съперника си от Метрополитън Дивизия Каролина. Гюнцел може да не е единственият играч, който преминава, тъй като най-старият отбор на НХЛ се опитва да стане по-млад и да насочи към 2024-25 г., като този сезон изглежда загубена кауза с 21 мача до края.

Пингвините са затънали близо до дъното на класирането благодарение до голяма степен на силовата игра, която се нарежда на 28-мо място в лигата и показва склонност да предава голове от къси играчи.

Питсбърг започна вечерта, като допусна девет гола, докато играеше с предимство този сезон, третият най-голям сбор в НХЛ. Уилсън направи тези 10 само 1:51 след началото на мача, когато завърши двубой, като удари реско от въздуха покрай Джари.

Овечкин вкара 36-ия си гол в кариерата си от редовния сезон срещу Питсбърг, когато той заби шайбата от Jarry 30 секунди след секундата. Дженсен последва по-малко от три минути по-късно с първия си гол от миналия април, за да направи 3-0. Когато въртящият се удар на 22-годишния Лапиер от прореза победи Джари и увеличи предимството до 4-0, Джари се насочи към пейката.

20-годишният Мирошниченко отбеляза първия си гол в кариерата гол по-късно през периода със страхотен ход на проснатия Алекс Неделкович, докато Вашингтон демонстрира някои от свежите млади крака, които се надяват да помогнат на клуба да направи тласък през последния месец от сезона.