Пари Сен Жермен напредва в напрегнат финал към групата на Шампионската лига. Порто също в осминафиналите
AP News | 2023-12-13 | 00:56:20

ЖЕНЕВА (АП) — Пари Сен Жермен и Килиан Мбапе останаха с билет за елиминационния кръг на Шампионската лига в сряда, след като напрегнатият финал в най-напрегнатата група показа, че Нюкасъл изпусна шанса си .

Порто също спечели своето място в жребия на осминафиналите в понеделник с победа с 5-3 над Шахтьор Донецк, който трябваше да спечели, за да продължи напред.

Равенството 1-1 на ПСЖ в група F, победителят Борусия Дортмунд – спечелен от изравняването на 17-годишния Уорън Заир-Емери в 56-ата минута – беше достатъчно, за да си осигури второ място, защото Нюкасъл загуби с 2-1 у дома от Милан.

Нюкасъл беше в полето, като започна второто полувреме с преднина от един гол, но завърши на последно място без дори утешителната награда да влезе във второто ниво на Лига Европа като завършил на трето място.

Тази награда се обърна към Милан, когато той поведе в 84-та, когато резервата Самуел Чуквуезе се втурна да отбележи гол една минута, след като влезе от резервната скамейка. Милан изравни в 59-ата с гол на плеймейкъра на Съединените щати Кристиан Пулишич.

Нюкасъл се присъедини към Манчестър Юнайтед при загубата у дома — Юнайтед във вторник — за да завърши на последното място в групата и да даде на Англия най-слабото предизвикателство за осминафиналите от 11 години: само защитаващият титлата Манчестър Сити и Арсенал са в жребия в понеделник.

Подреждането от 16 отбора беше попълнено от Порто, който завърши на второ място в група Н от Барселона, въпреки че испанският шампион загуби с 3-2 от Роял Антверпен.

Победа на Атлетико Мадрид с 2-0 над Лацио гарантира, че ще завърши на първо място в група Е и ще бъде поставен в жребия в понеделник. Лацио вече беше напреднал преди последния кръг от игрите. Последният Селтик отбеляза гол в добавеното време, за да победи Фейенорд с 2-1.

Манчестър Сити изпрати отбор от няколко редовни титуляри – включително бившето момче с топка Мика Хамилтън, който вкара при дебюта си – за да спечели с 3-2 Цървена звезда Белград и да гарантира, че защитаващият титлата завърши програма от шест победи на върха в група G.

В другия мач от групата, който също не повлия на крайното класиране, Лайпциг победи Йънг Бойс с 2-1.

РЕМИ НА 16-ФИНАЛА

Равенството в Централата на УЕФА в понеделник включва осем бивши шампиони, които са комбинирали, за да спечелят 33 от 67-те титли от началото на Европейската купа през 1955 г.

Победители в групите (поставени): Байерн Мюнхен, Арсенал, Реал Мадрид, Реал Сосиедад, Атлетико Мадрид, Борусия Дортмунд, Манчестър Сити, Барселона.

Подгласници (непоставени): Копенхаген, ПСВ Айндховен, Наполи, Интер Милано, Лацио, Пари Сен Жермен, Лайпциг, Порто.

На осминафиналите отборите не могат да играят с опонент от тяхната собствена страна или отбор, срещу който вече са се изправяли в груповата фаза. Тегленията по-късно през сезона за четвъртфиналите и полуфиналите са отворени без поставяне или защита на страната.

ПЛЕЯФИ ЗА ЛИГА ЕВРОПА

Отборите, заели трети места в групите на Шампионска лига, продължават да играят през февруари в елиминационни плейофи за Лига Европа от второ ниво, които също са изтеглени в понеделник.

Квалификации за плейофи: Галатасарай, Ленс, Брага, Бенфика, Фейенорд, Милан, Йънг Бойс, Шахтьор Донецк.

Тези отбори няма да бъдат поставени, като ще играят първи домакинството срещу вторите отбори в групите на Лига Европа. Тези подгласници включват Спортинг Лисабон и могат да добавят Рома и Брайтън след мачовете в четвъртък.

Победителите в плейофите на Лига Европа продължават до осминафиналите, за да се изправят срещу победителите от групите като Ливърпул и Байер Леверкузен, настоящите лидери в съответно Висшата лига и Бундеслигата.

ПОСЛЕДНАТА ГРУПОВА ФАЗА

Шампионската лига се сбогува в сряда с традиционните кръгови групи от четири отбора, които играят един срещу друг у дома и като гост.

Миналата година УЕФА одобри нов и разширен формат от 36 отбора под натиска на клубове, които искат повече гарантирани игри, разнообразна програма с повече противници с по-високо качество и повече пари.

Всеки отбор в Шампионска лига 2024-25 ще изиграе осем мача вместо шест, срещу осем различни противника, в едно класиране, за да ги класира.

Най-добрите осем отбора през януари 2025 г. ще преминат към фаза на елиминации с 16 отбора в жребий за поставени като тенис турнир. Отборите, поставени от 9 до 24 в класирането, ще бъдат сдвоени в плейофи от два мача, за да попълнят осминафиналите.