Първият поставен UConn победи друг опонент, побеждавайки Сан Диего Стейт с 82-52, за да стигне до елитната осмица
AP News | 2024-03-29 | 04:08:19

БОСТЪН (AP) — Стефон Касъл имаше 16 точки и 11 борби за първия поставен UConn и защитаващият шампиона на NCAA напредна към Елитната осмица с още една двуцифрена победа, побеждавайки Сан Диего Стейт с 82-52 в четвъртък вечер в реванш от миналогодишния мач за титлата.

Кам Спенсър вкара 18 точки, а Тристен Нютън добави 17 точки и седем борби за Хъскис (34-3), които ще играят с победителя от другия полуфинал на Източен регион между №2 Щат Айова и №3 Илинойс за място във Финалната четворка в Глендейл, Аризона.

Една година след като стигнаха до петото си национално първенство – спечелвайки шестте си мача от NCAA турнира средно с почти 20 точки – Huskies последваха избухвания миналия уикенд с деветата си поредна двуцифрена победа в March Madness.

Подкрепени от TD Garden, който на практика беше домакин на UConn - Бостън е на около 90 мили от своя кампус Storrs, Кънектикът - Huskies направиха двуцифрен аванс в началото на второто полувреме, 20 след около седем минути до края и 30 в последните минути, след като отборите изпратиха пейките си. Синът на треньора на UConn Дан Хърли Андрю дори влезе в мача с 1:44 преди края, предизвиквайки празнично аплодисменти.

Донован Клингън, който игра само 23 минути, след като имаше проблеми с фаула, отбеляза осем точки и осем борби.

Джейдън ЛеДий вкара 15 от своите 18 точки през първото полувреме за петия поставен Сан Диего Стейт, което последва единственото участие във Финалната четворка в историята на училището с още едно изпълнение на Sweet 16.

Но за втора поредна година Ацтеките (26-11) се натъкнаха на UConn, който сега е на три победи от това да стане първият отбор, повторил се като шампион на NCAA след Флорида през 2006 и '07.

UConn взе първата си преднина от 10 точки преди средата на първото полувреме, в което и двата отбора се охладиха около 10 минути. След като откриха преднина от 27-16 11 минути преди края, UConn изстреля 6 за 28, за да завърши полувремето — и все пак имаше преднина от девет точки на почивката.

Хъскитата се покачиха с двуцифрен резултат завинаги в началните минути на второто полувреме, когато Нютън — благодарение на офанзивен отскок и асистенция на Клинган — отбеляза тройка, за да направи резултата 45-33. Нагоре със 17 с осем минути преди края, UConn вкара следващите девет точки, за да се оттегли.

UConn спечели миналогодишния мач за шампионата със 76-59 и също така победи Aztecs в Sweet 16 през 2011 г. с San Diego State на Kawhi Leonard отборът падна от Huskies на Кемба Уокър, които спечелиха третото национално първенство на училището.

Миналата година UConn направи пет, отдръпвайки се, след като водеше с пет точки пет минути до края, за да победи Ацтеките със 76- 59.

Хъскитата достигнаха Елитната осмица за 13-ти път. Последният път, когато стигнаха дотук и не спечелиха всичко, беше през 2009 г., когато отборът на Джим Калхун загуби от Мичиган Стейт на националния полуфинал.