PGA Championship кани 7 играчи на LIV да влязат в топ 100 в света
AP News | 2024-05-07 | 18:34:04

PGA Championship официално има Тайгър Уудс в поле, публикувано във вторник, което включва покани до седем играчи от финансирания от Саудитска Арабия LIV Golf, давайки на мейджъра целия топ 100 в световната класация във Valhalla следващата седмица.

PGA на Америка се стреми да бъде в топ 100 в света, за да запази репутацията си на най-силната област от четирите специалности, въпреки че не е част от критериите.

Вместо това PGA използва всеобхватна категория „специални покани“. Групата от играчи на LIV включва Патрик Рийд, чието равенство на 12-то място в Мастърс го премести в топ 100. Той е под номер 92 и поканата поддържа жива неговата серия от участие във всички големи турнири от Мастърса през 2014 г. насам.

PGA Championship се завръща във Valhalla в Луисвил, Кентъки, за четвърти път на 16-19 май. Рори Макилрой спечели във Валхала последния път, когато беше там през 2014 г. Курсът е най-известен с това, че Уудс спечели плейоф над Боб Мей през 2000 г. за третия си пореден голям турнир.

Хоакин Ниман, който спечели Australian Open през декември и има две победи в LIV Golf тази година, вече получи покана. Изненадата беше, че Talor Gooch обяви в X публикация в понеделник, че е получил покана.

Това беше знак, че комисията за подбор на PGA на Америка разглежда самостоятелно резултатите от LIV, тъй като Gooch не играе много извън саудитската лига. Той спечели три пъти на LIV през 2023 г. и спечели списъка с точки за сезона.

Други покани отидоха до Дийн Бърместър, Лукас Хърбърт, Адриан Меронк, всички те в топ 100 в света. Седмата покана отиде при Давид Пуиг, 22-годишният испанец, който е №106 в световната ранглиста. Puig завърши в топ 10 в шест от последните си седем турнира от Азиатския тур, включително две победи.

LIV ще бъде представен от 16 играчи, което е спад от 18 преди година. Сред тези, които останаха извън списъка, беше бившият шампион на British Open Луис Оостхуйзен, който спечели два пъти в края на миналата година в Южна Африка в турнири, съгласувани от европейското турне. Той е номер 125 в света.

Групата LIV включва защитаващия шампиона Брукс Коепка, който отива за четвърта титла на PGA Championship. Той е единственият активен играч на LIV, който печели мейджър.

Кери Хей, директор на шампионата за PGA на Америка, каза, че ще обмисли заслужаващи играчи от турнета по света. Покани получи Тим Уидинг от Швеция, който спечели последователни турнири от Korn Ferry Tour.

Друга покана получи Казума Кобори, 22-годишен младеж, роден в Япония, който сега играе под ръководството на Нова Зеландия знаме. Той спечели три пъти тази година в Webex Players Series на PGA Tour of Australasia.

Полето има 21 клубни професионалисти – 20 от PGA Professional Championship миналата седмица и Майкъл Блок, който се класира, като завърши сред топ 15 миналата година в Oak Hill.

PGA запазва две места отворени, в случай че победителите от Wells Fargo Championship и Myrtle Beach Classic вече не отговарят на изискванията. Само четирима играчи от 69-те играчи на Wells Fargo Championship не са се класирали. Първият заместник е Дъг Гим.