Победата на Кристофър Бел допълва звездния уикенд на Toyota на Phoenix Raceway
AP News | 2024-03-11 | 19:27:22

АВОНДЕЙЛ, Аризона (AP) — Chevrolet доминира в началото на серията NASCAR Cup, като спечели три поредни победи, започвайки с победата на Уилям Байрон в Daytona 500.

Когато серията се премести към Phoenix Raceway, Toyota намери правилните предавки и завъртане на гаечните ключове за доминиращ уикенд, овенчан от пътуването на Кристофър Бел към победната лента.

„Имаме най-добрия лаптоп за създаване изключено. Всички наши съотборници имаха моменти, в които бяха наистина добри“, каза Адам Стивънс, шеф на екипа на Bell. „Твърде рано е да се каже дали има някаква празнина на терена. Не мисля така. Не го усещам. Просто мисля, че го ударихме по-добре от всички останали днес.”

Toyota представи нова каросерия на Camry за сезон 2024, а пътуването до Финикс беше първото с новия аеродинамичен пакет на NASCAR за къси писти, предназначен да създайте повече преминаване. Състезанието включваше и нови гуми с по-дебели грайфери, предназначени да задържат топлината и да падат по-бързо.

Toyota набра промените за доминиращ уикенд.

Той започна в петък със 17-годишния William Sawalich, който спечели съкратеното от дъжд състезание ARCA Menards Series.

На В събота Дени Хамлин грабна полюса за състезанието от Купата, а съотборникът му от Joe Gibbs Racing Тай Гибс стартира до него на първия ред. Toyota имаше четири от първите шест места за неделното състезание.

Чандлър Смит продължи ролката на Toyota в съботното състезание Xfinity, възползвайки се от късната катастрофа на Джъстин Алгайер, за да вземе карирания флаг.

Хамлин се възползва от това, че имаше първи бокс в бокса в неделното състезание за Купата, като два пъти победи полето извън бокса, за да поведе. Той тичаше близо до челото през по-голямата част от следобеда, преди да се отклони, докато се опитваше да изпревари Тайлър Редик за водачество с около 100 оставащи обиколки. Хамлин завърши 11-ти.

Бел компенсира нещастието на съотборника си от JGR, като излезе начело, когато Мартин Труекс младши трябваше да влезе в бокса за гуми и гориво. Бел поведе в последните 41 обиколки, а Тойота беше начело във всички с изключение на 14 обиколки от състезанието от 312 мили на триовала на Phoenix Raceway. Тай Гибс завърши трети в кариерата си.

„Много съм доволен от усилията на всички наши момчета в състезателния магазин“, каза собственикът на отбора Джо Гибс. „Всички знаят колко важен е Финикс. Така че мисля, че имаше големи усилия. Имаше много „нови“ в него, новият пакет и всичко това. Не мога да бъда по-щастлив от начина, по който мина днешният ден.“

Същото за Бел, след като страдаше от сърце във Финикс през последните две години.

На финала на сезона през ноември, Бел беше сред последните четирима пилоти, борещи се за шампионата на НАСКАР. Надеждите му за първа титла се разбиха на тротоара със счупен спирачен ротор, който го нокаутира в началото на състезанието.

Бел и JGR претърпяха трагедия година по-рано във Финикс, когато вицепрезидентът на отбора и Гибс синът Кой почина в часовете си на сън, след като гледаше как синът му Тай печели шампионата на Xfinity.

Бел имаше най-бързата кола през целия следобед, преодолявайки бавно спиране в бокса за седмата си победа в кариерата на Купата от сериите – всички на различни писти. Победата беше първата за Toyota на Phoenix Raceway от пътуването на Truex до победната линия през 2021 г.

„Можете да сте най-добрият на хартия, но освен ако нямате талант зад волана и екипа и екипажите в бокса да съберем цяло състезание, останалото е безсмислено“, каза президентът на Toyota Racing Development Дейвид Уилсън. „Разбира се, това, което видяхме четири състезания, потвърждава голяма част от нашия оптимизъм, но ни чакат още много състезания, повече междинни (писти), повече големи писти и къси писти, за да оценим наистина къде сме.“

Екипите на Toyota явно направиха правилните настройки и разбраха промените на NASCAR за къси писти. Това може да подготви автомобилния производител за още един голям уикенд, когато Cup Series се завърне във Финикс за шампионския уикенд през ноември.