Полуфиналите за Купата на лигата на Англия са на баланс, тъй като Ливърпул, Мидълзбро запазват минималната преднина в първия мач
AP News | 2024-01-22 | 13:48:19

Полуфиналите за Купата на английската лига остават на баланса след първите мачове, като второразредният Мидълзбро води с 1-0 на Челси и Ливърпул защитава предимство от 2-1 срещу Фулъм.

Ето някои неща, които трябва да знаете преди реваншите с Челси във вторник и Фулъм в сряда:

ЧЕЛСИ

Точно когато изглеждаше, че нещата в Челси най-накрая се успокояват под ръководството на Маурисио Почетино, отборът показа мрачно представяне в първия мач на Ривърсайд Стейдиъм, за да подчертае работата, която все още трябва да се свърши за да се върна сред най-добрите в Англия. Все пак Челси може да бъде предпочитан да стигне до финала на 25 февруари, като купите предлагат най-добрия - вероятно единствения - шанс за сребро този сезон, докато отборът се намира на девето място във Висшата лига. Челси все още е във ФА Къп, но е изправен пред тежък мач от четвъртия кръг срещу Астън Вила. От всички скъпи подписвания, направени през последните две години, най-хитрият може би е Коул Палмър от Манчестър Сити. 21-годишният нападател отбеляза пет гола в последните си шест мача в лигата и е най-креативният играч на Челси. Той обаче пропусна страхотен шанс в първия мач.

МИДЪЛСБРО

Изминаха 11 години, откакто отбор извън Висшата лига достигна до финала за Купата на лигата, като Брадфорд — тогава в четвърто ниво — забележително стигна до мача за титлата през 2013 г., преди да бъде победен с 5-0 от Суонзи на стадион Уембли . Мидълзбро, управляван от бившия полузащитник на Манчестър Юнайтед и английския национален отбор Майкъл Карик, е в добра позиция да го направи след стабилно представяне в първия мач, въпреки че загуби двама играчи поради контузия в първите 20 минути. С още двама играчи – Айзая Джоунс и Джони Хоусън – които се присъединиха към списъка с контузени, трима играчи, които спечелиха купата, и австралийските национали Райли МакГрий и Сам Силвера в Купата на Азия, опциите на Карик са изключително ограничени. Вероятно ще са необходими усилия на „Стамфорд Бридж“ от Боро, който е 11-ти в Чемпиъншип с 24 отбора.

ФУЛЪМ

Фулъм е в Лигата Полуфинал за Купата за първи път и си даде външен шанс да разстрои Ливърпул благодарение на ранния гол на Уилиан на Анфийлд преди две седмици. Оттогава отборът на Марко Силва е играл само веднъж - поражение с 1-0 от Челси в лигата - но загуби пет от последните си осем мача във всички турнири. И все пак, домакинска победа с 2-1 над Арсенал дойде в тази серия, така че Фулъм е способен да изненадва, тъй като изглежда да елиминира мърсисайдски клубове в последователни кръгове, след като победи Евертън с дузпи на четвъртфиналите. Жоао Палиня, който почти се присъедини към Байерн Мюнхен през август, изглежда ще остане във Фулъм поне до края на сезона, когато Ливърпул може да се появи като потенциална опция за водещия в полузащитата. Той ще бъде по-търсен, ако помогне на Фулъм да стигне до финал за купата.

ЛИВЪРПУЛ

Лидерите във Висшата лига са фаворитите на състезанието, тъй като се стремят към рекордно удължена 10-та титла за Купата на лигата, а победата с 4-0 в лигата над Борнемут показа формата, в която се намират, дори и без голмайстор Мохамед Салах. Салах е на Купата на Африканските нации с Египет, но скоро ще се върне в Англия за лечение на мускулна контузия. Той едва ли липсва на Ливърпул, като спечели и трите мача в отсъствието на Салах и вкара осем пъти в процеса, като головете бяха разпръснати из отбора. Червените вече победиха Фулъм два пъти този сезон, но и двата бяха у дома и с разлика от един гол. Фулъм държеше Ливърпул наравно на Крейвън Котидж през всеки от последните два сезона, така че полуфиналът далеч не е приключил, особено ако крайните защитници на Ливърпул Трент Александър-Арнолд и Андрю Робъртсън все още не са контузени.