Поставеният под номер 2 Айова Сейнт се отдръпна късно от поставения под номер 7 Вашингтон Сейнт за победа с 67-56, място в Sweet 16
AP News | 2024-03-24 | 02:32:18

ОМАХА, Небраска (AP) — Тамин Липси вкара 15 точки, Айова Стейт се повиши напрежението през второто полувреме срещу Вашингтон Стейт и поставените под номер 2 Cyclones маршируваха в своя седми Sweet 16 с победа с 67-56 над седмите поставени Cougars в турнира NCAA в събота вечер.

Къртис. Джоунс добави 14 точки, а Кешон Гилбърт и Милан Момчилович имаха по 10 за Cyclones (29-7), които стигнаха до втория уикенд на турнира за втори път от три години. Те ще играят срещу третия поставен Илинойс или номер 11 в схемата Дюкен на полуфиналите на Източния регион в четвъртък вечер в TD Garden в Бостън.

Джейлън Уелс вкара 20 точки, а Майлс Райс имаше 13 за Кугърс (25- 10), които бяха изпратени обратно в Palouse, все още търсейки първата си поява в Sweet 16, откакто Тони Бенет беше извън линията през 2008 г.

Щатът Айова прекара по-голямата част от първото полувреме в хаос благодарение на сегашните Cougars треньорът Кайл Смит нарича „the shawmbles“, задушаващ стил на защита, кръстен на асоциирания старши треньор и дефанзивен факир Джим Шоу. Cougars агресивно прескачаха преминаващите ленти, тормозеха стрелците на Cyclones по периметъра и разбиваха бордовете с изоставяне.

Докато щата Айова беше зает да пропусне 14 от първите си 17 удара, Уелс вкара 7 от 12 през първото полувреме за 16 точки, доказвайки, че сцената на March Madness не е твърде голяма за дете, което играе с топка от Дивизия II в щата Сонома преди година.

Циклоните най-накрая тръгнаха, като тръгнаха надолу. Липси и Гилбърт атакуваха ръба, получавайки уреждания или рисувайки фаулове, и бавно се върнаха обратно в играта. По времето, когато Хейсън Уорд вкара гол на алея-оуп в последните секунди на полувремето, шампионите в турнира от Големите 12 бяха изковали равенство от 27 всички с подгласниците от редовния сезон Pac-12.

Вашингтон Стейт се справи със защитата на Айова Стейт през първото полувреме, обръщайки топката само пет пъти. Но докато играта продължаваше и Cyclones дръпнаха напред, Cougars изведнъж започнаха да хвърлят топката към първия ред седалки.

Айова Стейт водеше с 51-46 7 1/2 минути преди края, когато Липси отбеляза оспорвана тройка. Айзък Джоунс го обърна в другия край, а Тре Кинг добави още един кош, за да направи играта от 10 точки. И няколко минути по-късно, Райс изпрати пас, прескачайки в задното поле, и кофа от Къртис Джоунс увеличи преднината на Cyclones до 59-48 3 1/2 минути преди края.

До този момент, отчаянието беше обзето от Cougars и щатът Айова се движеше по инерция към Sweet 16.

Щатът Айова не е играл с Илинойс от Maui Invitational през 2018 г., когато Cyclones спечели в разгром. Щатът на Айова също спечели през 2015 г. в Emerald Coast Classic във Флорида, но преди това Fighting Illini спечели 10 поредни победи в сериите. Щатът Айова никога не е играл Duquesne.