Поул до кариран флаг: Байрън доминира в първото състезание на NASCAR за сезона, спечели COTA
AP News | 2024-03-24 | 01:00:09

Остин, Тексас (AP) — Уилям Брайън стартира на поул и представи доминиращо шофиране в неделя, за да спечели първото състезание на NASCAR за сезона на Circuit of the Americas.

Победителят в Daytona 500 грабна втората си победа за сезона и постигна четвъртата от шест състезания за Chevrolet. Пилотът на Hendrick Motorsports водеше 42 от 68 обиколки и удържа тежко зареждане от Кристофър Бел от Joe Gibbs Racing през последните две обиколки.

Бел изтри почти три секунди от преднината на Байрън, за да създаде известна драма преди Байрън затръшна вратата над последните ъгли. Байрън спечели победа номер 12 в кариерата си.

Пистата Circuit of the Americas, построена за Формула 1, беше първото шосейно състезание за NASCAR всеки от последните четири сезона. И за разлика от изпълненото с катастрофи състезание с тройни продължения през 2023 г., състезанието в неделя беше предимно без инциденти, тъй като Байрън се справяше с лекота на терена.

Байрон водеше 23 обиколки на първите два етапа, но бързо се оказа трети в началото на последния етап, тъй като Рос Частейн, който спечели COTA през 2022 г., скочи напред.

Байрън се пребори, за да го задмине с 25 обиколки до края и двете коли се наредиха в бокс в една и съща обиколка. След това Частейн остана в задръстване при повторно влизане и изостана с няколко коли.

Това даде шанс на Байрън да отвори празнината, от която се нуждаеше, за да задържи Бел зад себе си в края. Тай Гибс, 21-годишният внук на собственика на отбора Джо Гибс, завърши трети, след като бе изпреварен от Бел.

Серията се премества в състезания на къси писти следващата неделя на Richmond Raceway в Ричмънд, Вирджиния.