Преимущество на Ман Сити в надпреварата за титлата във Висшата лига след загуби от Арсенал и Ливърпул
AP News | 2024-04-14 | 19:56:19

С известна неизбежност Манчестър Сити внезапно оглавява надпреварата за титлата във Висшата лига.

И Арсенал, и Ливърпул показаха летаргично представяне под натиск и загубиха домакинските мачове в неделя, оставяйки Сити — търсещ безпрецедентна четвърта поредна титла в Англия от най-високия дивизион — с преднина от две точки при шест оставащи мача.

След като Ливърпул загуби с 1-0. на Кристъл Палас за първото си поражение в лигата на Анфийлд от 18 месеца, Арсенал беше победен с 2-0 от Астън Вила за първото си поражение в лигата през 2024 г.

С тримата претенденти, влизащи този уикенд, разделени от една точка, надпреварата за титлата през този сезон беше обявена за най-добрата от години — и потенциално такава за вековете.

Възможно е все още да има обрати, но мнозина вече ще коронясват Сити като най-добрия отбор в Англия .

Отново.

По това време на годината Арсенал започна да се срива миналия сезон, тъй като типично бързо завършващият Сити се обърка в отбора на Микел Артета.

Пак ли се е случило? Играйки между двубой срещу Байерн Мюнхен на четвъртфиналите на Шампионската лига, играчите на Арсенал със сигурност нямаха обичайната си искра като голове на Леон Бейли в 84-та и Оли Уоткинс – който е израснал, подкрепяйки Арсенал – спечели голяма победа на четвъртия Вила в своя собствена оферта за квалификация за Шампионска лига.

Това ще бъде задоволителна победа за мениджъра на Вила Унай Емери, който беше уволнен от Арсенал през 2019 г. след 18 месеца начело като заместник на дългогодишния треньор Арсен Венгер.

Арсенал има най-добрата защита в Англия, но допусна четири гола у дома в рамките на пет дни след равенство 2-2 с Байерн във вторник.

Няколко часа по-рано на Анфийлд, Ливърпул — игра три дни след загубата с 3-0 от Аталанта на четвъртфиналите на Лига Европа — не успя да отговори на изоставането при гол на Еберечи Езе в 14-ата минута.

Сезонът на Ливърпул се разпада. Неотдавна отборът се бореше за четворни трофеи в последния сезон на Юрген Клоп начело, като Купата на английската лига вече беше осигурена.

Сега червените са аут от ФА Къп, след като загубиха от Манчестър Юнайтед на четвъртфиналите миналия месец, изправени са пред елиминация в Лига Европа и сега са третият фаворит във Висшата лига.

Сити, който победи Лутън с 5-1 в събота, е със 73 точки и така или иначе има по-лесен удар на хартия.

Арсенал и Ливърпул са със 71, като Арсенал води по голова разлика.

УЕСТ ХЕМ ЗАГУБИ

Подобно на Ливърпул, Уест Хем имаше няколко трудни дни в Лига Европа и Висшата лига.

След като стана последният отбор, който се предаде на Байер Леверкузен със загуба с 2-0 на четвъртфиналите на Европа в четвъртък, Уест Хям след това загуби със същия резултат от Фулъм, за да навреди на амбициите му да се върне в континенталната надпревара през следващия сезон.

Отборът на Дейвид Мойс е в осмо място, извън европейските квалификационни места, както е сега.

Бразилският халф Андреас Перейра отбеляза гол от двете страни на полувремето за Фулъм, който е на 12-о място — в безопасност от изпадане, но вероятно твърде далеч от влизане в Европа.