ПСЖ е изправен пред трудна задача за възстановяване без Мбапе, тъй като завесата над ерата на суперзвездата пада
AP News | 2024-05-08 | 18:01:51

ПАРИЖ (АП) — Килиан Мбапе ще стане най-новата скъпа суперзвезда, напуснала Пари Сен Жермен без титла в Шампионската лига.

Въпросът сега за френския клуб е как да се възстанови без рекордния си голмайстор: да продължи да налива пари за попълнения на големи имена или да намери друг начин да се конкурира с най-добрите в Европа?

Когато той напусне в края на сезона, Мбапе ще се присъедини към Златан Ибрахимович, Единсон Кавани, Тиаго Силва, Анхел ди Мария, Неймар и Лионел Меси в неуспеха да достави неуловимия трофей от Шампионската лига – въпреки че катарските инвеститори на клуба са похарчили повече от 2 милиарда евро ($2,15 милиарда) в трансферни такси, откакто пое управлението през 2011 г.

Сега тази ера на Галактикос може да приключи, когато Мбапе изиграе последния си мач за ПСЖ във финала за Купата на Франция срещу Лион на 25 май.

Замяната му ще бъде трудна, без значение колко пари харчи клубът. Френският нападател е вкарал 255 гола за ПСЖ, а неговата продуктивна продукция помогна за осигуряването на шест титли в лигата за седем години – но също така често прикриваше явни недостатъци, които бяха разкрити на най-високо ниво в Шампионската лига.

Този сезон ПСЖ спечели само пет от своите 12 мача в Европа, като загуби пет и завърши наравно две. И така, как може да стане по-конкурентоспособен без най-добрия си играч?

Президентът на клуба Насър Ал-Хелаифи трябва да вземе много ключови решения, докато ПСЖ започва своята нова ера.

ИЗГРАЖДАНЕ

Клубът вече започна да се възстановява, но едно от предполагаемите крайъгълните камъни на този проект – нападателят Рандал Коло Муани – дори не стана от пейката срещу Дортмунд във вторник, въпреки че ПСЖ преследваше играта.

Нито пък централният защитник Милан Шкриниар, който се присъедини от Интер миналата година. Другите летни попълнения Брадли Баркола и Марко Асенсио бяха привлечени само през второто полувреме. Централният нападател Гонсало Рамос започна, но пропусна две златни положения. 22-годишният Рамос струва солидните 65 милиона евро (70 милиона) на фона на един добър сезон с Бенфика.

Лукас Бералдо, 20-годишен бразилец, започна пред Скриниар, но погледна извън дълбочината си в крехката защита, поддържана от капитана на клуба Маркиньос.

Коло Муани струва на ПСЖ 95 милиона евро ( 102 милиона долара), третото най-скъпо попълнение на клуба след Неймар и Мбапе, които се присъединиха за общо 402 милиона евро (432 милиона долара).

Той трябваше да бъде част от блестящо атакуващо трио от френски национали заедно с него Мбапе и Усман Дембеле. Но Коло Муани е вкарал само девет гола в 39 мача, докато разточителният Дембеле е вкарал само пет в 40 мача. На Рамос му липсва скорост и изглежда някак едноизмерен.

Изглежда малко вероятно някой от тях да отбележи достатъчно голове, за да запълни празнината, оставена от Мбапе.

Ако той все още ръководи следващия сезон — ПСЖ бързо наема и уволнява треньори — Луис Енрике може да се върне на трансферния пазар. Но нападателите от най-високо ниво са оскъдни и някои играчи, които биха могли да бъдат на разположение, напредват с годините, като 31-годишния Мохамед Салах от Ливърпул.

ОБЕЩАНИЕТО ЗА МЛАДОСТ?

Младостта на ПСЖ академията създаде много добри играчи, като крилото на Байерн Мюнхен Кингсли Коман, но повечето напуснаха поради липса на възможности. Домашният халф Уорън Заир-Емери вече е френски национал, но 18-годишният играч може да е твърде млад, за да бъде централната част на халфовата линия на ПСЖ.

Дори млади играчи, които са закупени от други клубове, понякога се борят да получат време за игра в ПСЖ. Уго Екитике беше подписан за близо 30 милиона след едногодишен период под наем, но след това направи само една игра, преди да премине в Айнтрахт Франкфурт.

И Шави Симънс изигра само девет мача за ПСЖ, преди клубът да го продаде на ПСВ Айндховен през 2022 г. — само за да го откупи обратно след звезден сезон в Холандия и веднага след това да го даде под наем на РБ Лайпциг в Германия .

Саймънс вкара 31 гола в двата си сезона в ПСВ и Лайпциг и изглежда е точно онзи вид заплаха за халфовата линия, от която ПСЖ се нуждае.

ПРЕДУПРЕЖДИТЕЛНИ ЗНАЦИ

Въпреки че ПСЖ спечели титлата на френската лига с удобна разлика, представянето му беше непостоянно.

ПСЖ имаше нужда от късни изравнителни постижения при домакинските равенства срещу последния Клермон, другия борец за изпадане Льо Авър и отбор от средната класация на Рен през последните седмици. Изравняващите резултати срещу Хавър и Рен дойдоха само секунди до края на добавеното време.

Все пак, Енрике продължи гордо да посочва факта, че ПСЖ загуби само веднъж в лигата, още през септември.

Но имаше 10 равенства в 31 мача, а по-високите изисквания на Шампионската лига премахнаха фурнира на уютния домашен успех.

ПСЖ се затрудни в груповата фаза на Шампионската лига, като загуби с 4-1 от Нюкасъл и 2-1 от Милан. След това завърши наравно у дома срещу Нюкасъл благодарение на много обсъждана дузпа осем минути след добавеното време. ПСЖ загуби три пъти в елиминациите, включително и двата полуфинални мача срещу Дортмунд.

Нюкасъл е шести във Висшата лига, Дортмунд пети в Бундеслигата.

Но те превъзмогнаха ПСЖ по почти същия начин: силно натискаща игра, подкрепена от отлична работа в екип и организация.

Без тактически майсторски удари, без опустошителни индивидуални изпълнения. Основни футболни принципи.

ОБВИНЯВАНЕ НА ИГРАТА

Енрике и Ал-Келаифи се оплакаха за лошия късмет на ПСЖ да удари гредата или напречната греда шест пъти в двата мача срещу Дортмунд.

Но посочването на обстоятелствата работи и в двете посоки.

ПСЖ изоставаше с 1-0 в четвъртфиналния реванш срещу Барселона — и с общ резултат 4-2 след поражение у дома — преди неумело Червен картон на Барса след 30 минути обърна мача. Дали ПСЖ щеше да продължи напред без да има допълнителен играч за 60 минути?

В действителност ПСЖ може би имаше късмета да стигне до полуфиналите.

Без Мбапе да покрива толкова много пукнатини, можеше да се затрудни за да стигнете дори толкова далеч през следващия сезон.