Рафаел Надал показва, че не е напълно готов за пенсиониране със завръщащата се победа на Откритото първенство на Италия
AP News | 2024-05-09 | 16:41:34

РИМ (AP) — За кратък период в четвъртък Рафаел Надал изглеждаше като уморен 37-годишен играч, който наближава пенсиониране.

Мъчейки се да постигне темпото и на двете страни с ударите си от земята, извършвайки нехарактерно голям брой непредизвикани грешки и неспособен да остане в надиграванията, Надал загуби първия сет от мача си от първия кръг на Откритото първенство на Италия срещу белгийския квалификант Зизу Бергс.

Тогава се появи невероятната, практически непобедима на клей, 22-кратна версия на шампион от Големия шлем на Надал и испанецът се събра за 4-6, 6-3 , победа с 6-4 пред обожаваща публика в това, което вероятно ще бъде неговият последен турнир във Foro Italico.

Надал играеше едва 10-ия си мач тази година, след като пропусна почти цялата 2023 г. заради контузия на бедрото, която изискваше операция. Той се надява да бъде конкурентен за последен път на Откритото първенство на Франция, където е рекордният 14-кратен шампион. Рим, където той е рекорден 10-кратен шампион, е последният му голям подгряващ турнир преди началото на Ролан Гарос на 26 май.

Надал идваше след поредна загуба от 31-ия Иржи Лехечка в четвъртия кръг на Madrid Open. Но той никога не е губил последователни мачове на клей през цялата си кариера и сега тази впечатляваща статистика остава непокътната по време на това, което посочи, че е последният му сезон в турнето.

Надал започна силно, отприщвайки уинър от форхенд със 95 мили/ч (153 км/ч) по пътя към ранен пробив и преднина с 3-1 в първия сет. Но той върна брейка веднага в следващия гейм, когато пропусна три слаби удара в мрежата.

След това при 4-4 Надал допусна двойна грешка два пъти и отново бе пробит, за да даде на 108-ия в ранглистата Бергс аванс от 5-4 и шанс да сервира извън сета.

В първия сет , Надал направи 16 непредизвикани грешки срещу 10 на Бергс.

По време на първия гейм от втория сет мачът беше прекъснат за кратко, когато зрител на трибуните се нуждаеше от медицинска помощ. Това позволи на Надал да разговаря с Карлос Моя, неговия треньор.

След 10-минутното прекъсване на играта, Надал поведе с 3-0 във втория сет, като увеличи силата на ударите си и стана по-агресивен.

Повече от веднъж, Публиката на Campo Centrale изпълни серенади на Надал със скандирания: „Оле, Оле, Оле, На-дал, На-дал.“

По време на третия сет Надал успя да спечели точка, след като падна на червено клей, бързо се изправяше, за да поднови ралито и след това извади деликатен дропшот победител. След това той удари уинър с форхенд в кроскорт, за да поведе с 3-1 и отприщи удар с юмрук с двоен съединител.

Имаше повече удари с юмрук, когато Надал се съвзе от 0-40 на своя сервис, за да задържи за преднина от 4-2 в третия.

Майката и сестрата на Надал, седящи зад корта, викаха окуражително, а 1-годишният му син също беше отстрани на корта – седнал в скута на бащата на Надал.

Семейство Надал вече може да очаква с нетърпение мач във втори кръг със седмия поставен Хуберт Хуркач. Най-високо класираният Новак Джокович е от другата страна на жребия, докато вторият в ранглистата Яник Синер и третият Карлос Алкараз се оттеглиха поради контузии.

В други мачове сръбският квалификант Хамад Меджедович победи Алексей Попирин 6-3, 6-2; Thiago Seboth Wild победи френския квалификант Gregoire Barrere с 6-4, 6-2; и Доминик Кьопфер елиминира Андреа Вавасори с 6-4, 6-3.

При жените бившата номер 1 Анджелик Кербер измести 17-ата поставена Вероника Кудерметова с 6-3, 6-0.