Ратклиф взима равенството 2-2 на Манчестър Юнайтед със Спърс, което подчертава силните страни и недостатъците на отбора му
AP News | 2024-01-14 | 20:56:50

Седнал до Алекс Фъргюсън в директорската ложа на Олд Трафорд, Джим Ратклиф участва лично в мач на Манчестър Юнайтед за първи път време, откакто е договорил сделка за закупуване на 25% дял в клуба от детството, който се надява да възстанови като голяма сила.

Ако вече не е знаел, работата по възстановяването ще отнеме известно време.

Равенството 2-2 срещу Тотнъм във Висшата лига в неделя подчерта текущото състояние на Юнайтед – отбор, способен да изумява изолирани пасажи, но като цяло е разкъсан и често надиграван от своите съперници.

Головете на Юнайтед, отбелязани от Расмус Хойлунд и Маркъс Рашфорд, бяха красиви неща в началото и края на първото полувреме.

Между това маркирането беше лошо при ъглов удар, за да позволи на Ричарлисон да хвърли поглед с глава, а изравнителният гол на Тотнъм — отбелязан едва 50 секунди след второто полувреме — също разкри недостатъци в отбраната, тъй като Родриго Бентанкур получи право да влезе в зоната на Юнайтед преди отприщвайки свиреп изстрел покрай Андре Онана.

Резултатът остави Юнайтед на седмо място и осем точки от първите пет, откъдето ще дойдат участниците в Шампионската лига на Англия за следващия сезон.

Тотнъм е сред тях — на пето място — след окуражаващо представяне с на отбора все още му липсват ключови играчи – като Джеймс Мадисън, Сон Хюн-мин и Ив Бисума – чието завръщане все още може да помогне за класирането на Спърс за най-високото състезание в Европа.

Ратклиф, собственикът на петрохимическия гигант INEOS, се съгласи миналия месец да закупи миноритарен дял в Юнайтед и ще поеме ръководството на футболните операции на Юнайтед. Сделката беше на стойност 1,3 милиарда долара за „до 25%“ от клуба и ще го накара да инвестира още 300 милиона долара в стадион „Олд Трафорд“.

Сделката изисква одобрение от Висшата лига, което Ратклиф каза в неделя, че очаква да дойде следващия месец.

„Направих няколко вълнуващи неща“, каза британският милиардер пред медиите преди началото, „но това ограничава всичко. Няма съмнение за това.“

Тимо Вернер дебютира за Тотнъм и засече вратата на Бентанкур.

ПРОПУСКАНА ВЪЗМОЖНОСТ

Играчите на Астън Вила се отправиха към Евертън търси победа, за да се изравни по точки с лидера в лигата Ливърпул, отборът точно от другата страна на Стенли Парк.

Те пропуснаха възможността си.

Равенството 0-0 на Гудисън Парк все още ще се разглежда като солиден резултат за Вила, което държи отбора в разгара на разговора за титлата – две точки зад Ливърпул и изравнени по точки с втория Манчестър Сити.

Вила имаше гол на Алекс Морено, отстранен за засада при натрупването и се нуждаеше от няколко зашеметяващи спасявания от Емилиано Мартинес по-късно през първото полувреме.

Откачен от наказание от 10 точки в края на миналата година за лошо финансово управление, Евертън възстанови своята преднина от една точка над последните три.