Реал Мадрид е домакин на Барселона, очаквайки решителен удар в надпреварата за титлата в испанската лига
AP News | 2024-04-20 | 19:56:49

БАРСЕЛОНА, Испания (AP) — Реал Мадрид е изправен пред последен препъникамък във валса си към титлата в испанската лига.

Барселона, неговият главен съперник, идва в града в неделя.

Мадрид е с осем точки пред Барселона, за да влезе в Класико, така че всичко различно от победа на гости за каталунския клуб би оставило лидера в лигата с повече- повече от удобна възглавница само с още шест оставащи мача.

„Ако успеем да го спечелим, ще бъдем на косъм от титлата в Ла Лига“, каза треньорът на Мадрид Карло Анчелоти в събота.

Мадрид ще играе четири дни след като елиминира Манчестър Сити с дузпи, за да премине към полуфиналите на Шампионската лига. След този 120-минутен продължен мач, Джуд Белингам от Мадрид каза, че е „мъртъв на краката си“, след като неговият отбор се задържа срещу Сити и принуди дузпи.

Но Анчелоти каза, че играчите му, въпреки че се нуждаят от малко допълнителна почивка междувременно, ще бъде готов за „трудно и равностойно класико.“

„Това е страхотна възможност да се доближим до титлата в Ла Лига, но знаем колко трудно ще бъде, защото Барселона все още е много в нея.“

Мадрид победи Барселона в двете си предишни срещи този сезон.

Белингам, водещият голмайстор на отбора с 20, вкара два пъти, за да изведе Мадрид до обратната победа с 2-1 срещу Барселона през октомври. Vinícius Júnior направи хеттрик, за да победи Барселона с 4-1 във финала за Суперкупата на Испания в Саудитска Арабия през януари.

Единствената загуба на Мадрид в лигата беше през септември, когато падна от Атлетико Мадрид. Оттогава има 25 мача без загуба в лигата.

За Барселона, действащият шампион в лигата, победа в Мадрид би била единственият начин поне да запази лигата конкурентоспособна. Отборът на Хави Ернандес беше изхвърлен от Шампионската лига от Пари Сен Жермен на четвъртфиналите във вторник.

„Утре имаме шанс да се върнем в надпреварата за титлата в испанската лига. Сега това е най-важният ни мач за сезона“, каза Шави. „Трябва да спечелим, за да окажем натиск върху тях. Ако спечелите, сте в рамките на пет точки.“

Мачът ще бъде последното класико за Шави, ако спази обещанието, което направи през януари, че ще се откаже от последната година от договора си това лято.

Победата над Мадрид би помогнала да облекчи изгарянето от загуби от ПСЖ, след като Барселона контролираше равенството, докато Роналд Араухо не си спечели директен червен картон в началото на реванша. ПСЖ се развълнува срещу Барселона с 10 играчи и спечели с 4-1, за да премине през общ резултат 6-4.

„Трябва да обърнем страницата бързо и да направим така, че гневът, разочарованието и чувството на безсилие от другия ден (срещу ПСЖ) работи в наша полза“, каза Шави. „Изправяме се срещу отбор на Реал Мадрид, който е силен и с висок морал след (победата му) в Шампионската лига.“

Тийнейджърите на Барселона Ламине Ямал (16) и Пау Кубарси (17) ще получават първия си шанс да играят срещу Мадрид на стадион Сантяго Бернабеу. Нападателят и защитникът са най-добрите неща, които се случват за Барселона през този сезон.

МАДРИД ПАРКИРА АВТОБУСА

Победата над Сити се превърна в още една мигновена класика в Шампионската лига за Мадрид, въпреки че 14-кратният носител на Европейската купа рядко е играл толкова дефанзивно и с толкова нищожни възможности за притежание и голове.

Анчелоти обаче каза, че няма проблем със звездния си отбор да се вкопчи в зоната, ако спечели.

„Понякога има мачове, в които няма да го имаш и ти трябва да се защитават 90 минути. Все още не съм срещнал нито един разстроен фен. Точно обратното, те са доволни, защото отборът направи истинска промяна“, каза той.

„Бих играл с двама вратари, ако можех, и това е само защото не мога да взема автобуса аут.“