Рекордното поход без загуба на Байер Леверкузен продължава с победа с 2-0 над Рома в Лига Европа
AP News | 2024-05-02 | 23:08:19

РИМ (АП) — Един внушителен стадион в голяма чужда столица не направи нищо, за да спре рекордното поход на Байер Леверкузен без загуба в Европа.

Точно коронованият шампион за първи път в Бундеслигата смълча Стадио Олимпико с победа с 2-0 над Рома в първия мач от полуфиналите на Лига Европа в четвъртък, за да удължи непобедената си серия до 47 мача във всички състезания.

Нито един клуб от петте най-големи първенства в Европа – в Германия, Англия, Италия, Испания и Франция – не е имал по-дълга непобедена серия.

Резултатът също отбеляза мярка за отмъщение за Леверкузен – от Рома победи германския клуб в същия този етап миналия сезон за последното си поражение в Европа.

Последната загуба на Леверкузен във всички състезания беше загуба с 3-0 от Бохум в последния кръг на Бундеслигата от миналия сезон почти преди година — на 27 май 2023 г.

Рома беше опасен с ранен удар с глава от гредата на Ромелу Лукаку. Но след това Леверкузен вкара при контраатака седем минути по-късно.

Неуспешен заден пас от десния бек на Рома Рик Карсдорп под натиска на Алекс Грималдо от левия фланг доведе до 3-на-1 за Леверкузен. След това Грималдо подаде към Флориан Вирц, който спокойно влезе от центъра на зоната.

Халфът Робърт Андрич добави още един гол за Леверкузен в 73-та с удар от далечно разстояние — точно както Рома заплашваше от другата страна.

В другия полуфинал Аталанта завърши наравно 1-1 на Марсилия.

Реваншите ще се проведат следващия четвъртък, като финалът ще се проведе в Дъблин на 22 май.

Леверкузен спечели само един европейски трофей: Купата на УЕФА през 1988 г., която тогава беше предшественик на Лига Европа. Единственият друг европейски финал беше в Шампионската лига през 2002 г., спечелен от Реал Мадрид.

Рома се стреми да се класира за третия си пореден европейски финал, след като спечели Лига на конференциите Европа през 2022 г. и загуби миналогодишния финал на Лига Европа на Севиля при изпълнение на дузпи.

Даниеле де Роси замени Жозе Моуриньо като треньор на Рома през януари.

Джалоросите не са губили елиминационна фаза на Стадио Олимпико от седем години — откакто бяха победени с 1-0 от Виляреал в Лига Европа 2017.

Хореографията на феновете на Рома преди мача в целия край на стадиона изписва думата „AVANZIAMO“ („Да напреднем“). Но Рома сега е изправена пред трудно предизвикателство да елиминира Леверкузен, който не е губил през целия сезон.