Рекордьорката Кейтлин Кларк отбелязва 35 като номер 6 Айова побеждава номер 2 Охайо Стейт с 93-83
AP News | 2024-03-03 | 22:32:33

АЙОВА СИТИ, Айова (AP) — Кейтлин Кларк отбеляза 35 точки в последния си домакински мач от редовния сезон, превръщайки се в лидерът на NCAA за всички времена при победата на номер 6 Айова с 93-83 над номер 2 Охайо Стейт в неделя.

Хана Стюлке вкара 23 точки, а Габи Маршал добави 12 за Хокийс (26-4, 15-3 Big Ten), който си осигури номер 2 в турнира Big Ten следващата седмица след шампиона от редовния сезон Buckeyes (25-4, 16-2), който прекъсна своята серия от 15 победи.

Кларк, която обяви в четвъртък, че ще влезе в драфта на WNBA след края на сезона, въпреки че й остава още една година право на участие, направи две наказателни хвърляния с по-малко от секунда до края през първото полувреме, за да засенчи 3667 точки в кариерата на Пийт Маравич. Кларк има 3685 точки, които се насочват към следсезона.

Ястребовите очи се сблъскаха с подобен сценарий миналия сезон, когато победиха шампиона от редовния сезон Индиана с тройка на Кларк, която биеше шумно. Но нямаше нужда от късна драма, тъй като Айова пое контрола над този мач през първото полувреме.

Ястребовите очи направиха серия от 18-3 през първата четвърт, за да поведат с 25-10. Щатът Охайо се съвзе през втората четвърт, за да се доближи до четири точки два пъти и изостана с 44-39 след тройка на Рики Харис със седем секунди преди края на дивата последователност от събития.

Щуелке беше фаулиран при опит за полагане на три десети от секундата до края. След това на Макмеън беше отсъден технически фал след разиграването за блъскане на Кларк по време на мъртва топка. Стюелке отбеляза двата си наказателни удара, след това Кларк удари два, за да счупи рекорда на Маравич и Айова водеше с 48-39 на полувремето.

Хоуки запазиха контрола през второто полувреме, водейки с цели 17 точки.

Джейси Шелдън поведе Охайо Стейт с 24 точки. Ребека Микуласилова имаше 14, Тейлър Тиери с 11, а Макмеън и Селесте Тейлър с по 10 точки.

Кейт Мартин добави 11 точки за Айова.

ГОЛЯМА КАРТИНА

Щат Охайо: Имаше моменти, в които Buckeyes губеха самообладание – освен техническия фал на Макмеън. Рики Харис получи технически фал през второто полувреме. Четири от точките на Кларк дойдоха от техниците.

Айова: Хоуки може да са претърпели сериозна загуба за следсезона, когато гардът Моли Дейвис се контузи 6:42 часа преди края на първото полувреме. Дейвис, която е стартирала в 27 мача този сезон и е записала средно по 6,3 точки на мач, падна на корта и сграбчи коляното си. Тя беше изнесена от съда. Дейвис изигра ключова роля в надпреварата на Айова за националния шампионат през миналия сезон.

Щат Охайо: На турнира Big Ten в петък

Айова: На Big Ten Tournament в петък