Рестартираното Световно клубно първенство на ФИФА може да промени лицето на футбола и да предизвика реакция сред играчите
AP News | 2023-12-18 | 20:08:22

Световното първенство с 32 отбора за клубове е голямата игра на ФИФА да промени лицето на футбола.

Ако успее, може да последва английската Висша лига и Шампионска лига като едни от най-популярните и доходоносни спортни състезания в света, генериращи милиарди евро (долари).

Обратно, това може да предизвика негативна реакция от играчи и треньори, които вече се оплакват от претоварения календар на мачовете.

„Не съм против нови състезания, аз съм против липсата на време за възстановяване година след година. Това трябва да се промени“, каза мениджърът на Манчестър Сити Пеп Гуардиола в понеделник в Джеда, Саудитска Арабия, където имат за цел да спечелят последното Световно клубно първенство, преди то да бъде радикално рестартирано.

Световният съюз на играчите FIFPRO отиде по-далеч, след като FIFA обяви датите на първото издание на разширения турнир, който ще бъде домакин на Съединените щати от 15 юни до 13 юли 2025 г.

„Екстремният психически и физически натиск на върха на играта е основната грижа на играчите с множество клубни и национални състезания, което води до изтощение, физически наранявания, проблеми с психичното здраве, намалена ефективност и рискове за дълголетието на кариерата, “, каза FIFPRO.

В неделя ФИФА каза, че датите ще бъдат „хармонично съобразени с международния календар на мачовете“, за да се осигури достатъчна почивка за играчите преди началото на вътрешните лиги.

Но значително разширен турнир през 2025 г. означава, че топ играчите са изправени пред три поредни години големи състезания по време на обичайния извън сезона, като се има предвид, че Европейското първенство и Копа Америка се провеждат през 2024 г., а следващото Световно първенство е през 2026 г.

Планира се Световното клубно първенство да се провежда на всеки четири години след 2025 г.

„Клубовете играят основна роля в световния футбол и Световното клубно първенство ще бъде важен крайъгълен камък в предоставянето на клубове от всички конфедерации с подходяща сцена, на която да блеснете на най-високо ниво в играта“, каза президентът на ФИФА Джани Инфантино.

ЩЕ СЕ СЛУЧИ?

Страна странност на футбола е, че глобално клубно събитие никога не е пленявало въображението на феновете и отборите по света.

В сегашния си формат шампионите на Европа и Южна Америка влизат на етап полуфинали и трябва да изиграят само два мача, за да спечелят титлата.

По-често финалът е между тези два континента, като европейските отбори доминират в модерната епоха. Само бразилският отбор Коринтианс прекъсна европейската победна серия от 16 години.

Чувството за формалност вероятно не е помогнало на турнира да привлече по-широк интерес, като отбори от Азия и Африка не се очаква да разстроят гиганти като Реал Мадрид , Барселона и Ливърпул.

Фактът, че се провежда по средата на европейския сезон, не помага.

НОВ ФОРМАТ

Турнирът с 32 отбора се занимава с тези проблеми, като участват 12 европейски и шест южноамерикански отбора. Азия и Африка ще имат по четири отбора плюс четири от Северна и Централна Америка и Карибите.

Турнирът ще се проведе по време на извън сезона за много лиги, когато традиционно се играят големи турнири. Без конкуренция от типа на английската Висша лига, Световното клубно първенство има потенциала да притежава пространството около събитието.

Форматът ще подражава на Световните първенства за мъже и жени с осем групи от по четирима. Два отбора продължават напред от всяка група, което води до фаза на директни елиминации от осминафиналите до финала.

FIFA смята турнир от шест игри с осем победители в групите, които преминават към четвъртфинален кръг. Притесненията бяха, че форматът ще доведе до твърде много мъртви игри в груповата фаза.

КВАЛИФИКАЦИОННИ ОТБОРИ

ФИФА е установила квалификационни критерии въз основа на спечелването на най-голямата титла на всяка конфедерация, като Шампионската Лига и точки за класиране за представяне в това състезание.

Манчестър Сити, Мадрид и Челси вече се класираха като тримата най-скорошни победители в Шампионската лига.

Байерн, Пари Сен Жермен, Интер Милано, Порто и Бенфика също са готови да участват чрез своето класиране точки, каза ФИФА.

Победителите в Копа Либертадорес от последните три сезона — бразилските Палмейрас, Фламенго и Флуминензе — също се класираха.

Сиатъл Саундърс, заедно с мексиканските Монтерей и Клуб Леон се класираха се класира чрез победи в Купата на шампионите на КОНКАКАФ.

От Азия са гарантирани места за саудитския Ал Хилал и японския Урава Ред Даймъндс.

Африканските участници включват Ал Ахли от Египет и Уайдад от Мароко.

Океания ще бъде представена от новозеландския отбор Окланд Сити.

Държавите са ограничени до два отбора, освен ако повече от двама не спечелят континентална титла. Първият разширен турнир ще бъде без легендарните английски отбори Ливърпул и Манчестър Юнайтед.

ВЪЗДЕЙСТВИЕ

FIFPRO призова за дискусии за въвеждане на правила за здраве и безопасност на играчите като „въпрос от спешност“.

Доклад от тази година на световния синдикат на играчите анализира въздействието на това, което той описа като „изключително претоварване на календара“ миналия сезон, когато Световната купа се проведе в Катар през ноември и декември. В него се казва, че 43% от анкетираните играчи на Световното първенство са изпитали „екстремна или повишена умствена умора“.

Миналия сезон полузащитникът на Манчестър Юнайтед и Португалия Бруно Фернандеш направи 70 мача за клуб и страна, включително серия от 20 последователни мача . Полузащитникът на Манчестър Сити и Испания Родри игра в 10 различни състезания.

„Ако го погледнете, това е малко лудост – почивката, която получаваме, и рискът от контузии. Ако имаме толкова много мачове толкова дълго, мачовете ще загубят енергията, ще загубят интензивността“, каза халфът на Сити Бернардо Силва в понеделник. „Няма оплаквания, но количеството игри прави сложно да бъдем във форма през цялото време и енергийните ни нива да бъдат подходящи.“

За да добавим към изискванията към играчите, рестартираната Световна клубна купа идва в края на първия сезон на обновената Шампионска лига, в която отборите играят осем мача в първата фаза, вместо шест.

ИМА ОЩЕ

Докато Световното клубно първенство беше разширена, ФИФА ще провежда и годишна Междуконтинентална купа. Изглежда, че ще замени текущото Световно клубно първенство и победителят в Шампионската лига ще се изправи срещу победителя в плейоф между шампионите от другите конфедерации.