С короната на ПСЖ за шампион на Франция, надпреварата за оставащите места в Шампионската лига се разгаря
AP News | 2024-05-02 | 20:58:04

ПАРИЖ (AP) — След като Пари Сен Жермен спечели титлата на Франция, надпреварата за оставащите места в Шампионската лига ще доминира във финалната тройка кръгове.

Монако стигна до финала на Шампионската лига преди 20 години и е редовен турнир. В началото на мачовете този уикенд отборът от Княжеството беше на второ място и две точки пред третия Брест, малкият клуб от Бретан, който никога не е играл в елитното европейско клубно състезание.

Само една точка зад Брест в четвърти е Лил, който има един от най-балансираните състави в лигата и включва канадския нападател Джонатан Дейвид, който е отбелязал 17 гола. Петият Ница също все още има шанс, пет точки зад Брест.

Отборите, завършили на второ и трето място, ще се присъединят към ПСЖ в жребия за груповата фаза на Шампионската лига през следващия сезон, докато отборът на четвъртото място ще влезе в квалификационните кръгове.

Феновете трябва да се подготвят за някои забавни мачове, ако Брест — историята на доброто настроение за този сезон — се класира под ръководството на треньора Ерик Рой, чийто атакуващ подход доведе до някои вълнуващи мачове този месец.

Брест спечели с 5-4 в Рен миналия уикенд, като победителят дойде седем минути след добавеното време, след като загуби от Лион с 4-3, след като допусна още по-късен гол. В мача преди това Брест победи Мец с 4-3.

„През последните няколко седмици промотирахме френската лига“, пошегува се Рой след победата на Рен. „Надявам се, че хората се забавляват пред телевизорите си.“

Рой свърши забележителна работа по възстановяването.

Брест беше в зоната на изпадащите, когато Рой беше нает по средата на миналия сезон и завърши 14-ти. Рой също беше 12 години без треньорска работа.

Годишният бюджет на Брест е сред най-ниските в лигата: 48 милиона евро (51,5 милиона долара), в сравнение с колосалните 700 милиона евро на ПСЖ (750 милиона долара).

Крилото Ромен Дел Кастило е най-добрият голмайстор на Брест с осем гола и най-добрият подател с осем асистенции, което е скромно в сравнение с водещите 26 гола и седем асистенции на нападателя на ПСЖ Килиан Мбапе в лигата.

Отборът на Рой няма звезди, но има безкористна екипна работа в сплотен отбор, пълен с трудолюбиви играчи, които са близо до феновете.

След победата миналата неделя в Рен в дербито на Бретан, Играчът на Брест грабна мегафон от секцията за гости и поведе импровизирано пеене с феновете на Брест, като Рой се присъедини.

Тази победа гарантира класиране в топ 6.

„Това е голямо удовлетворение за нас, защото миналия сезон останахме само с три оставащи мача“, каза Рой. „Това е доста невероятно и не бива да го омаловажавате. Играчите бяха невероятни през целия сезон.”

Брест е домакин на Нант, докато Монако посреща последния Клермон, като и двата мача са в събота, докато в понеделник Лил се изправя срещу намиращия се във форма Лион. Ница не играе този уикенд.

Нападателят на Монако Уисам Бен Йедер открива своето голово докосване в точното време. Той изглеждаше остър миналия уикенд, вкарвайки два пъти при загубата с 3-2 от Лион. Бен Йедер, чието докосване и движение създават проблеми на защитниците, изглежда ще добави към своите 13 гола в лигата.

Рекордният 12-кратен френски шампион ПСЖ не участва този уикенд, защото участва в полуфиналите на Шампионската лига , докато полуфиналистът от Лига Европа Марсилия също е освободен. Реваншите от тези мачове са следващата седмица.

ПСЖ загуби с 1-0 от Борусия Дортмунд в първия мач в сряда, а Марсилия беше домакин на Аталанта по-късно в четвъртък.