САЩ се отърсиха от шокираща загуба, напреднаха към полуфиналите на Златната купа за жени с победа с 3-0 над Колумбия
AP News | 2024-03-04 | 05:32:19

ЛОС АНДЖЕЛИС (АП) — Джена Найсуонгър и Джейдин Шоу вкараха гол през първото полувреме и Съединените щати отскочиха от своето загуба от Мексико с победа с 3-0 над Колумбия в неделя вечерта, за да се класира за полуфиналите на Златната купа на КОНКАКАФ за жени.

Линдзи Хоран също реализира дузпа в началните минути за американците, които се отърсиха срама от загубата им с 0:2 от Мексико миналия понеделник в последния мач от груповата игра. САЩ отново бяха в доминираща форма срещу впечатляващ колумбийски отбор, който достигна четвъртфиналите на миналогодишното Световно първенство.

САЩ ще се изправят срещу Канада на полуфиналите за Златната купа в Сан Диего в сряда. Мексико се изправя срещу Бразилия в другия полуфинал след четвъртфиналната си победа с 3-2 над Парагвай по-рано в неделя на BMO Stadium.

Загубата от Мексико подчерта постоянния спад в резултатите за тази дългогодишна световна футболна сила през последните няколко години, включително бронзов медал на Олимпиадата в Токио и отпадане на осминафиналите от миналогодишното Световно първенство. Но тази победа показа, че настоящите американци все още имат достатъчно талант и атлетизъм, за да превърнат дори труден мач в комфортна победа – особено когато техните млади звезди имат шанса да процъфтяват.

Впечатляващата офанзивна атака през първото полувреме беше подчертана от Шоу, 19-годишната изгряваща звезда на американците. Когато вкара гол след остър пас от младия си колега Тринити Родман, тя се присъедини към Шанън Бокс като единствените играчи в историята на САЩ, отбелязали във всяко от първите си три международни мача.

САЩ не бяха допуснали гол на съперник от КОНКАКАФ в предишните си 33 мача, преди Мексико да отбележи два гола, но вратарят Алиса Наехер и защитата, водена от Наоми Гирма, върнаха американците на чисти мрежи срещу Колумбия, като Наехер я изпрати 43-то изключване за десетилетие в отбора на САЩ.

Шумна публика подкрепи усилията на САЩ да се върнат на пистата на домашния стадион на ФК Ейнджъл Сити, южно от центъра на Лос Анджелис, и неговият отбор получи ранна награда дузпа, когато Джорелин Карабали свали спринтиращия Алекс Морган в 10-ата минута. Хоран заекна, преди да го погребе за втората си реализация на дузпа на Златната купа.

И двата отбора имаха физическо предимство през първото полувреме, като Морган и Мария Усме получиха еднакви жълти картони за брак по време на позициониране. Родман получи още едно жълто няколко минути по-късно за ритане на Даниела Ариас в разочарование от хитрата игра на колумбийския защитник.

Найсуонгър увеличи преднината си до 2-0 в 22-ата минута със силен удар, който доведе до втория международен гол в кариерата на родения в Южна Калифорния. 23-годишният защитник на ФК Готъм е завършил гимназията в Хънтингтън Бийч.

Колумбия увеличи натиска си, но Наехер направи две впечатляващи спасявания при удари на тийнейджърката на Реал Мадрид Линда Кайседо.

САЩ поведе с 3-0 в добавеното време на първото полувреме, когато Шоу удари центриращия пас на Родман за третия си гол на турнира и пети в осем изяви в кариерата си. Атаката на американците беше значително по-впечатляваща в този турнир, когато бързият, креативен Шоу — който играе за отбора NWSL на Сан Диего — е на терена.