Сегуин, Станковен вкараха по два гола, за да осигурят победата на Старс с 4-1 над Аваланш за аванс от 2-1 в серията
AP News | 2024-05-12 | 07:08:48

ДЕНВЪР (AP) — Тайлър Сегуин отбеляза решаващия гол във втория период и добави празна врата в третия, а вратарят на Далас Джейк Йотингер успя да издържи всичко, давайки сили на Старс да победят с 4-1 над Колорадо Авеланш в събота вечер за преднина от 2-1 в серия от втория кръг на Западната конференция.

Avs дръпнаха вратаря Александър Георгиев малко под 2 минути оставащи минути и Сегуин отбеляза празна врата с 1:37, за да направи 3-1, а Логан Станковен, който вкара първия гол на Далас, добави втори празен -netter при с оставащи 28 секунди.

С втората си поредна победа, Звездите си върнаха предимството на домашния лед в най-добрата от седемте серии, като задушиха мощната атака на Колорадо, която влезе през нощта със средно 5 гола на мач в тези плейофи, където не са вкарали по-малко от три гола в мач.

Нападателят на Avalanche Валери Ничушкин остана без гол за първи път в тези плейофи. Той искаше да стане третият играч в историята на НХЛ, който има поредица от осем мача по време на плейофите (Реджи Лийч, Филаделфия Флайърс, 10 мача през 1976 г.; Брайдън Пойнт, Тампа Бей Лайтнинг, девет мача през 2021 г.).

Мач 4 е понеделник вечер в Ball Arena, където Avalanche вече е с 33-10-1, включително 2-1 в плейофите.

Старс бяха най-добрият в НХЛ 26-10-5 на гости през сезона и спечелиха три от четири плейофни мача далеч от American Airlines Center.

Йотингер направи 29 спасявания при 30 изстрела.

Звездите поведоха с 2-1 в третия период, след като прекъснаха равенството след нахлуване на нечетен играч с малко по-малко от пет минути до края на втория. Евгений Дадонов се плъзна по левия фланг и пусна пас през процепа, който Сегуин пренасочи покрай Георгиев, който имаше 19 спасявания при 21 удара.

Сегуин има три гола в последните два мача. Той вкара първия си гол в тези плейофи при победата на Далас с 5-3 в мач 2.

Звездите водеха с 1-0 след един период, въпреки че получиха само три удара към вратата през първите 18 минути. Миро Хейсканен захрани Станковен в слота след обрат в зоната на Avalanche от защитника на Колорадо Девън Туус, а Станковен победи Георгиев с китка на лявата греда с 1:21 до края на първия период.

Това прекъсна почти двумесечна голова суша за Станковен, 21-годишният новобранец, който направи своя дебют в НХЛ с шест гола в първите си дузина мача от 24 февруари до 20 март, след което изкара 21 мача без гол , последните 12 мача от редовния сезон и първите девет плейофни мача на Старс.

Avs почти вкараха гол в игра на сила в началото на първия удар на Нейтън Маккинън, който всъщност мина през краката на Джейк Йотингер. Защитникът на Далас Райън Сутър и центърът Джейми Бен се пресегнаха зад Йотингер, за да попречат на шайбата да премине през линията.

Маккинън премина през трима играчи на Звездите и вдигна бекхенд, който Йотингер спря. Отскоката се приземи в гънката зад Йотингер и Мико Рантанен я използва, за да изравни 1-всичко в средата на втория период.

Това беше 99-та точка в кариерата на Рантанен в 77 мача от плейофите за Купа Стенли.

Гол на Ничускин също би изравнил рекорда на Пат Лафонтейн в НХЛ за най-дълга начална серия от голове в плейофите през 1992 г.