Селтикс напредват до полуфиналите на Изток, побеждавайки къси играчи Хийт със 118-84 в игра 5
AP News | 2024-05-02 | 04:08:19

БОСТЪН (AP) — Джейлън Браун и Дерик Уайт отбелязаха по 25 точки и Бостън Селтикс се класираха за полуфиналите на Източната конференция, побеждавайки Маями Хийт с малко играчи 118-84 в мач 5 в сряда вечер.

Бостън ще се изправи срещу победителя от серията Кливланд-Орландо. Кавалиърс водят с 3-2 с мач 6 в Орландо в петък вечер.

Браун също имаше шест асистенции, а Уайт отбеляза пет тройки. Сам Хаузър добави 17 точки, а Джейсън Тейтъм имаше 16 точки и 12 борби. Първите поставени Селтикс никога не изоставаха и водеха с 35 точки. Те също така си отмъстиха година след като Хийт ги победи в мач 7 от финалите на конференцията в Бостън.

Бам Адебайо вкара 23 точки, а Тайлър Херо имаше 15 за Маями, което направи първото си отпадане от плейофите преди финалите на конференцията от 2021 г. насам. Heat се бориха през цялото време, достигайки 3 от 29 от диапазона от 3 точки.

Бостън игра за първи път този следсезон без център Кристапс Порзингис, след като той опъна десния си прасец при победата на Селтикс в мач 4. Неговите съотборници запълниха пропуските, като преднината на Селтикс достигна 30 точки през първото полувреме.

Бостън експлоатира отбор на Хийт, който беше най-контузеният в поредицата. Jaime Jaquez Jr. отпадна, след като получи контузия на бедрото в мач 4. Той беше заменен в състава от Delon Wright, отбелязвайки 37-ата стартова петица, която Heat използва този сезон. Jaquez се присъедини към Jimmy Butler (коляно) и Terry Rozier (шия), които и двамата бяха отстранени от началото на сериала.

Това доведе до уникални ротации за Маями, които включваха ветерана Пати Милс, записващ минути само за трети път в поредицата.

Бостън се възползва от уязвимостите в защитата на Хийт, като ги разпространи и вкара осем тройки в началния период. Това помогна на Селтикс да имат преднина от 18 точки през втората четвърт.

Върхът на началните 12 минути дойде благодарение на Уайт, който разби Маями от далечна дистанция с осем тройки в игра 4. Той остана в атаката рано в сряда, фалшифицирайки опит за 3 точки и след това натисна за безспорно забиване с една ръка.

След това Уайт игра към публиката на домакините, като държеше ръката си пред лицето си, докато се движи назад по корта. След като Хийт обяви таймаут, фен на корта близо до скамейката на Селтикс можеше да бъде видян да прави пантомима, като вее Уайт от страничната линия.