Селтикс водят безпроблемно в Маями, преодоляха Хийт 104-84 за преднина от 2-1 в източната серия
AP News | 2024-04-28 | 02:24:34

МАЯМИ (АП) — Джейсън Тейтъм и Джейлън Браун отбелязаха по 22 точки, а Бостън Селтикс стабилно победиха Маями Хийт със 104-84 в събота вечер, за да поведат с 2-1 в плейофната си серия от първия кръг на Източната конференция.

Тейтъм добави 10 борби и шест асистенции за Селтикс, които водеха в мач 3 wire-to-wire и си върнаха предимството на домашния корт, което загубиха, когато Маями спечели мач 2 в Бостън. Кристапс Порзингис имаше 18 точки, а Дерик Уайт вкара 16 за Селтикс, които използваха серии от 12-3, 11-0 и 20-8 през първото полувреме, за да поемат пълен контрол.

Бам Адебайо вкара 20 точки за осмия поставен Маями, който остава без титуляри Джими Бътлър и Тери Розиър поради контузии. Никола Йович и Тайлър Херо вкараха по 15 за Хийт, който получи 12 от Хайме Джакес младши.

Мач 4 е в понеделник в Маями, където Селтикс са 9-2 в последните си 11 мача и 6-1 в последните си седем плейофни игри.

Това беше сезон с нисък брой отбелязани точки за Маями, сезон с нисък брой точки, допуснати за Бостън.

Усилията за възстановяване са тенденция за Бостън през този сезон. Селтикс – поставеният под номер 1 в плейофите – не губят често, а когато го правят, обикновено излизат и спечелват следващия си мач. Бостън сега е с 15-4 в мача веднага след загуба този сезон, като средният марж за победа в тези мачове е 12,2 точки.

Бостън никога не изоставаше в мач 1, победа със 114-94, и никога не изоставаше в мач 3, на път да победи Маями за пети път в шест срещи този сезон. Селтикс започнаха бавно, а Маями започнаха по-бавно, Бостън водеше с 21-12 след едно и задаваше тон за това как нищо няма да стане лесно за Хийт.

Това беше най-ниската първа четвърт за Маями в последните 197 мача, датираща от плейофите през 2022 г. — също срещу Бостън, когато Хийт успя да вкара 11 точки в началните 12 минути на мач 4 от тази финална серия на Изток.

В средата на второто тримесечие — за кратко — изглеждаше, че Маями е устоял на бурята. Heat правеха малко бягане, сградата имаше малко живот и Herro видя тройка, която щеше да доведе Heat в рамките на 10.

Очертана е. Бурята не беше преодоляна. Всъщност едва започваше.

Селтикс надиграха Маями с 20-8 в следващите 4 минути и половина, за да повишат с 61-36 и тогава голяма част от феновете решиха да се отправят към полувремето освежителни напитки малко по-рано. На почивката резултатът беше 63-39, като Бостън доминираше по всякакъв начин – 19-2 предимство в точките при обороти, 26-12 в резултата при боя, 27-15 в борби, 13-6 в асистенции.

Преднината достигна 29 през второто полувреме, Маями никога не се доближава до по-малко от 18 след полувремето.