Сергей Бобровски прави 31 спасявания, Пантерите победиха Лайтнинг с 6-1, за да се класират за 2-ри кръг
AP News | 2024-04-30 | 04:25:05

СЪНРАЙЗ, Флорида (AP) — Сергей Бобровски направи 31 спасявания, Александър Барков и Картър Верхейдж записаха по два гола и асистенция, и Флорида Пантърс победиха Тампа Бей Лайтнинг с 6-1 в мач 5 в понеделник вечерта, за да завършат серията си от първия кръг и да продължат напред в плейофите на НХЛ.

Нико Микола отбеляза гол и асистенция, Евън Родригес също вкара, а Матю Ткачук направи две асистенции за Пантерите, които спечелиха плейофна серия срещу Тампа Бей за първи път в историята на франчайза и спечелиха серия след сезона у дома едва за четвърти път. Флорида победи Бостън и Филаделфия на домашния лед в първите два кръга на плейофите през 1996 г., след което елиминира Каролина у дома във финалите на Източната конференция през миналия сезон по пътя към второто си участие във финала за Купа Стенли.

Виктор Хедман вкара за the Lightning, който беше елиминиран в първия кръг за втора поредна година, след като достигна финалните три поредни години. Андрей Василевски спря 33 изстрела.

Барков даде преднина на Флорида с 2-0, когато се нахвърли на отскочила топка за гол от къс играч – първият му от плейофите – в 7:22 на втория период. Той добави още един в 8:54 от трети гол с четири гола, за да възстанови преднината на Пантерите от два гола, след като Хедман вкара Светкавицата на дъската 59 секунди след първия гол на Барков.

Пантерите отправиха 22 удара към вратата във втория, което е второто най-много в един период от плейофна игра в историята на франчайза. Флорида имаше 23 удара в третия период от победата в плейофите срещу Питсбърг през 1996 г.

Verhaeghe откри гол за Пантерите с гол четири на четири само 45 секунди след началото на втория период. Верхе грабна собствената си отскочена топка и нанесе удар покрай Василевски.

Родригес добави резултат за добра мярка с по-малко от шест минути до края на удара, който беше първият му гол в плейофите, и Верхе вкара празен играч с малко под четири минути игра, за да увеличи общия си рекорд за франчайз голове до 20. Микола добави още един празен гол почти три минути по-късно.

Изглежда, че Антъни Сирели вкара първия гол на Тампа Бей, когато удари свободна шайба покрай Бобровски седем минути преди края на първия период. Голът обаче беше отменен, след като Пантерите се бориха за намеса на вратаря. Десният скейт на бившия Panther Антъни Дюклер влезе в контакт с Бобровски, докато той се опитваше да спаси.

Светкавицата имаше още един гол, който беше отхвърлен през втория период, когато Михаил Сергачев изглежда изравни с удар от далечно разстояние от синята линия. Голът беше незабавно отхвърлен поради намесата на вратаря от страна на Сирели и потвърден след неуспешно предизвикателство в Тампа Бей.

Най-добрата мощна игра на Светкавицата в НХЛ през редовния сезон беше непостоянна в този първи кръг. Тампа Бей имаше две предимства на човека в първите 10 минути на началния период — Флорида ги уби и двата — и завърши мача 0 за 3.