Шестият в класирането Щат Айова избяга от № 20 BYU и завърши 18-0 у дома
AP News | 2024-03-07 | 06:41:04

ЕЙМС, Айова (AP) — Тамин Липси отбеляза 19 точки, а Къртис Джоунс добави 18, за да помогне на Щат № 6 Айова да завърши сезона непобедени у дома за първи път от 23 години с победа с 68-63 над номер 20 Бригъм Йънг в сряда вечерта. 18-0 и остана в рамките на мача на лидера в конференцията Хюстън, който води през последния уикенд.

BYU (21-9, 9-8) се провали в опита си да изхвърли отбор от топ 10 за втори път след толкова седмици. Кугърите бяха водени от 20-те точки на Риджи Сондърс.

Айова Стейт изоставаше с 46-32 в началото на второто полувреме, преди да използва серия от 11-0, подчертана от тройката на Липси, за да изравни резултата на 56 с 7:52 до края.

Cyclones поведоха завинаги с коша на Робърт Джоунс, правейки резултата 64-63 с 2:51 до края.

BYU стигна почти 4 1 /2 минути без отбелязване на гол, правейки само един от последните си 9 удара и обръщайки топката три пъти през последните 2 минути.

Кугърс пропуснаха първите си пет удара – всичките от диапазон за 3 точки – след което удариха шест от следващите си девет удара зад дъгата.

Aly Khalifa даде преднина на BYU с 21-18 с 3- показалец. Още двама от Ричи Сондърс завършиха серия от 9-0 и дадоха на Кугърс предимство от 27-18.

Нова тройка и пропуск от Сондърс дадоха на BYU 38-27 възглавница на полувремето. Сондърс отправи всичките си шест удара в началните 20 минути.

Циклонът започна да се завръща, когато Къртис Джоунс направи тройка и удряне, което дръпна Айова Стейт в рамките на 51-45. Саундърс вкара и беше фаулиран. Последвалото наказателно хвърляне върна разликата на BYU до 54-45.

Cyclones се нуждаеха от победа, за да останат в борбата за дял от титлата Big 12 и да блокират номер 2 в конферентния турнир следващата седмица в Канзас Сити. BYU беше избран в предсезона, за да завърши на 13-то място в Големите 12, но започна тази седмица с шанс да спечели топ четири поставени в турнира.

BYU: домакинства Оклахома Стейт в събота

Айова Щат: в Канзас Стейт в събота