Шифрин вече е влюбена в олимпийското място за ски през 2026 г. в Кортина
AP News | 2024-01-25 | 17:57:35

КОРТИНА Д'АМПЕЦО, Италия (AP) — Две години след разочароващите зимни олимпийски игри в Пекин, Микаела Шифрин не може да бъде по-щастлива от това къде ще бъде ще се състезава след две години на Игрите в Милано-Кортина.

Женските ски през 2026 г. са планирани за Кортина, а курортът, известен като „Кралицата на Доломитите“, е мястото, където Шифрин спечели четири медала в четири състезания на Световно първенство през 2021 г.

Шифрин също направи пробив в Кортина през 2017 г., когато за първи път влезе в челната петица на скоростно състезание, като завърши четвърта в супер-Г.

Общо Шифрин записа шест резултата на подиума в 13 състезания в кариерата си в Кортина. Така че тя има основателна причина да бъде оптимист, след като не спечели медал в нито едно от шестте си състезания в Пекин – и не завърши три от петте си индивидуални състезания.

„Обичам Кортина като цяло“, каза Шифрин преди три скоростни състезания на трасето Olympia delle Tofane, започващи със спускане в петък.

„Това беше място, където имах наистина добро усещане на ските си и се чувствам комфортно на пистата. Това е наистина полезно, защото отнема малко по-малко умствена енергия, за да запомните всички части от курса“, добави Шифрин. „За мен най-трудното нещо със спускането и супер-G – просто със скоростта като цяло – е факторът да запаметявам всички части от терена.“

Въпреки това не само Шифрин обича Кортина.

Пробивайки се надолу по планината през назъбени върхове и улеи и обикновено окъпано в слънчева светлина, трасето Tofane е удоволствие за каране на ски за всички.

„Това е естествен път през гората“, каза Федерика Бриньоне, трикратна олимпийска медалистка и шампионка от световната купа през 2020 г. „Той се движи в синхрон с планината, така че не е нужно да се тревожите за портите; става въпрос повече за следване на криволичещата пътека на трасето.“

Италианка София Годжа, водеща състезателка по спускане на пистата, добави, че домакинството на Кортина на Олимпийските игри ще представлява „апотеозата на ските“.

АПЕЛЪТ НА ЛЕДЕЦКА

Естер Ледецка, чешката скиорка и сноубордистка, има смесени емоции относно плана за залата за 2026 г., който разпръсква състезанията в широка част от Северна Италия.

Кортина е дом на не един, а два от любимите й хълмове. Тя завърши трета в състезание по ски спускане на Тофане през 2022 г. и спечели пет паралелни гигантски слалома в Световната купа по сноуборд през долината в района на Фалория в Кортина.

Но сноубордът за Игрите Милано-Кортина ще се проведе в Ливиньо, което е на 4 часа и половина път с кола от Кортина.

„Бих искал да ги убедя да стигнат до тук, защото е наистина хубав хълм и щеше да ми е по-лесно“, каза Ледецка, която стана първата състезателка, спечелила злато в два различни спорта на едни и същи Зимни игри, когато триумфира в супер-G и паралелен GS в Пьонгчанг през 2018 г. Тя след това спечели още едно злато в сноуборда в Пекин.

Не очаквайки промяна, Ledecka вместо това планира да разчита на своя спонсор за транспорт.

„Имам Red Bull, така че е ОК,“ тя каза. „Имат няколко хеликоптера.“

СЛЕДВАЩИЯТ КЛЮЧ НА ШИФРИН

Миналия сезон Шифрин счупи рекорда на Ингемар Стенмарк от 86 победи, за да стане най-успешният скиор в историята на Световната купа. Сега с 95 победи, тя се доближава до вековната граница.

И все пак, след като видях Александър Аамодт Килде, гаджето й, и Петра Вълхова, най-големият й съперник, да падат с катастрофи в края на сезона през последните два уикенда, Шифрин не гледа твърде далеч напред.

„Не го приемам за даденост“, каза тя. „Единствената гаранция, която мога да дам, е, че вече имам 95 победи. Не мога да гарантирам друго. Не мога да гарантирам 96-та победа, камо ли 100.

„По-близо е, отколкото бих си помислил, ако ме попитахте в началото на миналия сезон или дори в началото на този сезон, но все пак е достатъчно далеч и пет победи не са малка задача.”

ВЪПРОСИ ЗА ОЛИМПИЙСКОТО СЕЛО

Въпреки че скиорите са повече от запознати с Кортина, остават въпроси за 2026 г. на фона на противопоставянето между местните организатори и Международния олимпийски комитет за това къде да бъдат домакини на състезания по плъзгане.

Първоначалният план на игрите предвиждаше възстановяване на вековната писта за бобслей в Кортина. Но МОК иска вместо това да се използва съществуваща писта в Инсбрук, Австрия или Санкт Мориц, Швейцария.

И ако бобслей, луж и скелетон се провеждат в чужбина, може да няма смисъл да се изгражда планирано олимпийско село в Кортина, което ще остане само с женски ски и кърлинг – тъй като мъжките ски са предвидени за Бормио.

Така че треньорът на женския отбор по ски на САЩ Пол Кристофич все още не е определил къде да настани Шифрин и останалата част от отбора му за 2026 г.

„Все още не сме разбрали това“, каза Кристофич. „Все още има доста неизвестни около него.“