Шофьорите, които пробват двойната Indy 500-NASCAR 600, имат смесени резултати. Кайл Ларсън е следващият
AP News | 2024-05-25 | 12:17:05

ИНДИАНАПОЛИС (АП) — Само четирима пилоти са се опитали да участват в един от най-изтощителните дни в моторните спортове: 1100 мили уикенд Ден на паметта, двоен.

Кайл Ларсън се опитва да стане петият, който се състезава както в Индианаполис 500, така и в Кока-Кола 600 на НАСКАР в един и същи ден и 31-годишният калифорниец вярва, че може да го направи.

Той се класира пети за неделното състезание 500, което започва около 12:45 ч. източен. Планът е да завърши витрината в кола номер 17 на Arrow McLaren и след това да бъде откаран със самолет до Шарлот, Северна Каролина, за неговия по-познат Chevrolet номер 5 за най-дългото състезание на NASCAR, което трябва да започне в 18:00 часа.

Предишен куестовете са дерайлирани от забавяне на метеорологичните условия, пълни дъждове, механични проблеми и късно пристигане, всичко това нарушава негъвкаво стегнатия график. Само един пилот, Тони Стюарт, завърши в челната обиколка и на двете състезания в един и същи ден.

Времето отново може да представлява основна пречка за Ларсън, първият пилот, направил опит след Кърт Буш през 2014 г. Текущата прогноза в Индианаполис изисква голяма вероятност за дъжд в неделя.

Състезанието не е прекъсвано от 1997 г., когато бяха нужни три дни, за да се проведе състезанието, проваляйки първия шанс на Роби Гордън за дубъл. Поглед към предишните усилия:

Джон Андрети

Общо двойни опити: Един (1994)

В Индианаполис: Започна 10-ти, завърши 10-ти

В Шарлот: Започна девети, завърши 36-ти

Общо завършени обиколки: 416 (196 от 200 в Инди; 220 от 400 в Шарлот)

Кльощавият: Племенникът на големия състезател Марио Андрети и братовчед на бившия пилот на IndyCar Майкъл Андрети добави своята глава към семейното наследство като първият, който опита това, което някога изглеждаше необозримо. Терминът „двойник“ скоро стана синоним както в поредицата Open Wheel, така и в Cup и продължи да отеква дори след смъртта на Андрети през януари 2020 г. Мекият Андрети дори отхвърли настрана дългогодишната „вражда“ на семейството между неговия чичо и четирикратният победител в Инди 500 A.J. Фойт, обединявайки се с Фойт в деня на състезанието. Андрети се класира в топ 10 на Инди с Ford номер 33 на Фойт, преди да отпътува за Шарлът, където дефектен колянов вал го измести на 36-то място. Андрети направи още пет старта в Инди от 2007-11, но никога повече не опита дубъл.

Роби Гордън

Общо двойни опити: Пет (1997, 2000, 2002, 2003, 2004)

В Индианаполис: Започна 12-ти, четвърти, 11-ти, трети и 18-ти; завърши 29-ти, шести, осми, 22-ри и 29-ти

В Шарлът: Започна 28-ми, 42-ри, 12-и, 38-ми, 20-ти; завърши 41-ви, не стартира, 16-ти, 12-ти, 20-ти

Общо завършени обиколки: 1926 (669 в пет старта на Инди, 1257 в четири старта на Шарлът)

Кльощавият: Петте опита и общият брой завършени обиколки са рекорди в двойната история, въпреки че дъждът разби надеждите на Гордън. Първият му удар беше провален през 1997 г.: той успя да се състезава в 600, но 500 беше завършен на следващия ден, така че не е истински дубъл от същия ден. Забавен от дъжд старт в Инди три години по-късно го принуди да пропусне старта на Coca-Cola 600, давайки старт на Пи Джей Джоунс – и заслуга за всички завършени обиколки в Шарлот. Опит № 4 от 2003 г. беше провален, когато планираните 400 обиколки на Coca-Cola бяха съкратени на 276 обиколки. През 2002 г. той стигна до една обиколка, за да измине всичките 1100 мили. Механичен проблем само 88 обиколки в Инди 500 през 2004 г. сложи край на неговия пети и последен опит.

Тони Стюарт

Общо двойни опити: Два (1999, 2001)

В Индианаполис: Започна 24-ти, седми; завърши девети, шести

В Шарлот: Започна 27-ми, 12-ти; завърши четвърти, трети

Общо завършени обиколки: 1196 (396 в два старта в Инди, 800 в два старта в Шарлът)

Кльощавият: Трикратният шампион от сериите NASCAR Cup е израснал през Индиана, мечтаещ да спечели 500. Но той направи само пет старта в кариерата си в състезанието, два идват, след като напусна състезанията с отворени колела за купата. Той все още постигна успех на приетата си домашна писта и през уикенда в Деня на паметта. „Smoke“ завърши всички обиколки с изключение на четири, комбинирани в четирите двойни състезания, записвайки топ 10 във всяка от тях. През 1999 г. той стана първият пилот, изминал всичките 600 обиколки за един ден и все още е единственият, постигнал това постижение.

Кърт Буш (2014)

Общо двойни опити: Един (2014)

В Индианаполис: Започна 12-ти; завърши шести

В Шарлот: Започна на 28-ми; завърши 40-ти

Общо завършени обиколки: 471 (200 в Indy, 271 в Charlotte)

Кльощавият: Буш стана най-скорошният пилот в списъка, когато се обедини с IndyCar на Майкъл Андрети екип преди десетилетие. Месецът започна сравнително добре. Буш се класира на четвъртия ред от 11-редовото поле и стартира в средата на групата в Шарлот. Но след като достигна най-високото класиране 500 от пилот с двойна работа, мисията на Буш завърши с повреден двигател в Шарлот. Той каза пред репортери, че опитът ще бъде „спомен, който ще имам завинаги“.