Синът на Том Изо, Стивън, облечен за последния домакински мач на Мичиган Стейт при победата с 53-49 над Нортуестърн
AP News | 2024-03-07 | 06:08:19

ИЗТОЧЕН ЛАНСИНГ, Мичиган (AP) — Стивън Изо, син на треньора на Мичиган Стейт Том Изо, облечен в домашна униформа в Breslin Center за последен път при победа с 53-49 над Northwestern в сряда вечер.

Както повечето мачове в петгодишната му кариера, 5-foot-8, 150-фунтовият гард не ставаше от скамейката, освен ако не беше прав, за да аплодира.

„Не ме интересуваше“, каза Стивън Изо, след като направи множество снимки с приятели и семейство пред своя фланелка с рамка. „Просто исках да спечеля.“

Спартанците (18-12, 10-9 Big Ten) спечелиха така необходимата победа, за да увеличат шансовете си да играят в 26-и пореден турнир на NCAA с качествена победа срещу Дивите котки (20-9, 11-8), след като изоставаха с осем точки през първото полувреме.

„Не ми беше много приятно, защото имахме голяма нужда от победа“, каза Ицо на корт след мача. „Беше емоционален ден. (Треньор на Northwestern) Крис Колинс каза: „Бил съм с баща си. Синът ми е тук като мениджър. Просто ми направи услуга и се наслади на нощта с детето си.’ Това е класа.“

Мичиган щат старша възраст Тайсън Уокър, A.J. Хогард, Малик Хол и Мади Сисоко започнаха, докато Стивън Изо и Дейвис Смит, син на бившата звезда на Спартан и НБА Стив Смит, не се включиха в оспорваната игра.

Всички те, от отличилите се до рядко използвани резерви, бяха отпразнувани след мача.

„Преживял съм толкова много вечери за възрастни хора в живота си, но това е тази, която ще направя наистина запомнете,” каза Лупе Изо на полувремето.

По време на церемонията след мача всеки абитуриент целуна логото на училището в средата на корта, за да продължи традицията, започната от Шон Респерт през 1995 г.

„Това е нещо, което очаквах с нетърпение през целия си живот и си заслужаваше ”, каза Стивън Изо.

Стивън Томас Матин Изо е роден в Западна Вирджиния през 2000 г., няколко месеца след като Изо изведе Мичиган Стейт до национална титла, и беше осиновен малко след това от Том и Лупе Изо благодарение на асистенция от приятел и бивш футболен треньор на Спартанс Ник Сабан.

Стивън израсна около програмата и отиде на някои пътувания за набиране на персонал с баща си, включително едно през 2012 г. в Чикаго, за да прекарва повече време с него.

След като беше в баскетболния отбор в Lansing Catholic High Училището, баща му искаше той да продължи, за да навакса пропуснатото време.

„Той винаги ме правеше част от екипа и програмата, като по същество бях мениджър, когато бях в средното и средното училище “, каза Стивън Изо. „Някои от най-ранните ми спомени са да съм в съблекалнята след победи у дома и играчите да ме хвърлят в коша за пране и да се гаврят с мен, сякаш съм по-малък брат.“

Стивън Изо не игра много, но той имаше един от най-важните моменти на неравен сезон.

След като се появи в 43 мача за пет сезона, неговият високо извит флоутер отскочи на ръба и падна, докато нарисува фаул в последната минута от победа над Rutgers, която предизвика един от най-шумните ревове за годината в Breslin Center.

Той отбелязваше средно по 0,4 точки на мач, равен на последното място в отбора с Ник Сандърс, син на Залата на славата, бягащ бек Бари Сандърс и половин реборд в осем мача този сезон.

„Наистина съм щастлива, че успя да прекара това време с баща ни, което ние не можехме, когато бяхме по-млади“, сестра му, Ракел Иззо Макдоналд, каза. „Получих малко от работата в офиса, когато бях на училище тук, но той го получи на друго ниво.