Следващото препятствие за шампиона Chiefs е 1st Super Bowl 3-peat
AP News | 2024-02-14 | 13:08:07

ЛАС ВЕГАС (AP) — Inside the Numbers се гмурка в NFL статистика, поредици и тенденции всяка седмица. За повече Inside the Numbers, отидете тук.

___

Канзас Сити Чийфс сложи край на почти две десетилетия суша без повторен шампион в NFL.

Сега те ще се борят за безпрецедентни три поредни победи на Супербоул.

Чийфс победиха Сан Франциско 49ърс с 25-22 след продължение, за да спечелят Супербоул в неделя, след друга победа с три точки над Филаделфия преди година.

Канзас Сити стана първият отбор след Ню Инглънд Пейтриътс през 2003-04 г., който спечели последователни титли, слагайки край на най-дългата поредица без повторен шампион в историята на НФЛ.

Чийфс са деветият отбор, спечелил последователни титли на Super Bowl, откакто играта е създадена през сезон 1966 г., за да се изравни с шампионите на NFL и AFL.

Нито един от отборите, спечелили последователни Super Bowl, дори не успя той се връща към мача за титлата през следващия сезон с три неуспеха в мачовете за шампионата на конференцията.

Питсбърг загуби от Оукланд Рейдърс в мача за титлата на АФК през 1976 г., след като го спечели през всичките предходни два сезона, Сан Франциско падна от Ню Йорк Джайънтс в мача за титлата на НФК през 1990 г., за да сложи край на опит за титлата на АФК, а Далас загуби от 49ers четири години по-късно.

Patriots не успяха в дивизионния кръг след техните последователни шампионати с Маями, които направиха същото през сезон 1974.

Другите трима повтарят шампионите не успяха да стигнат до плейофите: Green Bay Packers от 1968 г., Steelers от 1980 г. и Denver Broncos от 1999 г.

Изминаха повече от две десетилетия, откакто нито един отбор не успя да се справи три пъти в NFL, NBA, NHL или Major League Бейзбол.

Лос Анджелис Лейкърс бяха последните, които направиха това в която и да е от тези лиги, спечелвайки финалите на НБА от 2000-02 г.

Ню Йорк Янкис бяха последният бейзболен отбор, който го направи от 1998-2000 г., а Ню Йорк Айлъндърс последният в НХЛ от 1980-83 г.

ЗАВРЪЩАЩО СЕ ДЕТЕ

Патрик Махоумс наистина е завръщащото се дете след сезона, след като събра Чийфс за третата си титла на Супербоул за пет сезона.

Махоумс изостава с двуцифрен брой и в трите си победи в Super Bowl, като също така водеше завръщания срещу 49ers през сезон 2019 и Филаделфия през миналия сезон. Всички останали куотърбекове са го направили четири пъти в 52 опита, като Том Брейди го направи в две от седемте си шампионски титли, а Дъг Уилямс и Дрю Брийс го направиха по веднъж.

Махоумс е създал пет двуцифрени завръщания в кариерата си в плейофите в седем опита — един по-малко от рекорда на Брейди в кариерата, постигнат от 14 опита. Докато Mahomes има оценка .714 в този сценарий, всички останали защитници имат само оценка .127, откакто QB започва да се проследява през 1950 г.

На 28-годишна възраст Махоумс е близо до постиженията в плейофите в кариерата на всички куотърбекове, с изключение на Брейди.

Неговите 15 победи в плейофите са с една по-малко от Джо Монтана за второ място зад 35-те на Брейди и той е един от пет QBs с три победи на Super Bowl. Брейди има седем, Монтана и Тери Брадшоу имат четири, а Трой Ейкман има три.

Махоумс вече изпревари Пейтън Манинг на пето място с 41 TD паса в кариерата през следсезона и се нуждае само от още четири, за да хване Монтана и Арън Роджърс за второ място. Брейди води в тази категория с 88.

SUPER BOWL HEARTBREAK

Кайл Шанахан е бил на ръба да спечели Супербоул три пъти като старши треньор или координатор, само за да го грабне в последния момент.

Отборите на Шанахан държаха преднина през четвъртото тримесечие и при трите пътувания до мача за титлата, но не успяха да задържат победата.

Той беше офанзивен координатор на Атланта в Супербоул 51, когато Соколите взривиха преднината си от 28-3 през второто полувреме и загубиха от Нова Англия в продълженията.

След това като старши треньор в Сан Франциско, 49ers на Шанахан взривиха преднина от 10 точки в четвъртата четвърт в Super Bowl 54, преди да загубят 31 -20 за Chiefs.

49ers имаха преднина от 10 точки през първото полувреме в неделя и имаха три отделни преднини от три точки през четвъртата четвърт или продълженията, преди да загубят.

Шанахан е единственият старши треньор, който губи две Супербоули, след като води с двуцифрен резултат.

Шансовете някой да загуби и трите игри са безкрайно малки. Според модела на вероятността за победа на ESPN, шансовете на Falcons да спечелят достигнаха връх от 99,6%, докато 49ers достигнаха връх от 98,1% в Super Bowl 54 и 87,7% през този сезон.

Шансовете и трите да се случат са около едно на 100 000.

САМО ЗА УДАРИ

Рекордът на новобранеца от Сан Франциско Джейк Муди за най-дълъг гол от игра в Супер Bowl продължи по-малко от две четвъртини.

Муди направи 55 ярда в началото на втората четвърт за първите точки в мача, само за да бъде засенчен от Харисън Бъткър от Канзас Сити, който удари 57 ярда в трета четвърт само 24:47 по-късно в игровия екшън.

Муди спечели нов рекорд, когато направи 53 ярда в края на редовното време, за да стане първият играч, уцелил два филдгола от поне 50 ярда в същата Супербоул. Бъткър, който също рита с 53 ярда срещу Тампа Бей преди три години, е единственият друг ритач, който прави два пъти в кариерата си. следсезонна кариера, изпреварвайки Адам Винатиери за най-много в кариерата. Бъткър също има рекорд с девет гола от игра в Супербоул в кариерата си.

Седемте комбинирани гола от игра от Бъткър (четири) и Муди (три) също бяха рекорд.