Слингсби се завръща от отпуск по бащинство с предизвикателство за по-младите капитани на SailGP
AP News | 2024-01-12 | 00:58:04

САН ДИГО (AP) — Том Слингсби се завърна от отпуск по бащинство, за да се окаже старши държавник на SailGP, готов да продължи да тласка отбора на Австралия към още една голяма заплата като същевременно предизвиква по-младите капитани да се издигнат в световната лига.

Slingsby се завръща зад волана на катамарана „Flying Roo“ на Team Australia за дебюта на SailGP в Абу Даби в събота и неделя в средата от сезон 4. Той пропусна регатата в Дубай миналия месец, за да бъде със съпругата си Хелена за раждането на първия им син Лео.

След тази регата звездните капитани Джими Спитхил и Бен Ейнсли обявиха своите оттегляне от състезания в лигата с 10 отбора.

Спитхил изведе австралийците до второ място в Дубай като заместник на Слингби и след това обяви, че е приключил със състезанието, за да се съсредоточи върху създаването на италиански отбор за сезон 5. Две седмици по-рано той напусна отбора на САЩ, след като беше продаден на група инвеститори. Ейнсли, най-награждаваният ветроходец в олимпийската история с четири златни медала и един сребърен, обяви миналата седмица, че предава кормилото на британския катамаран на двукратния златен олимпийски медалист Джайлс Скот, за да може да се съсредоточи върху Купата на Америка по-късно тази година година, както и управление на екипа на SailGP като главен изпълнителен директор.

Айнсли, който навършва 47 години на 5 февруари, спечели последователни регати по-рано този сезон, докато Спитхил, на 44, спечели една регата.

39-годишният Слингсби доминира в SailGP от стартирането му през 2019 г., като спечели всяко едно от първите три шампионатни състезания за сезон с по 1 милион долара, като победителят взима всичко.

Той каза, че смята Ейнсли и Спитхил за най-големите си съперници за спечелване на шампионата всяка година.

„За да бъда откровено честен, мисля, че някои от по-младото поколение не са се засилили толкова, колкото биха могли и трябва да го докажат“, каза Слингсби в петък. „Джими и Бен са в средата на 40-те и все още печелят състезания на SailGP постоянно, а новото, младо поколение, повечето от тях не са печелили събитие. Що се отнася до резултатите, те все още бяха най-добрите ветроходци в света.”

Питър Бърлинг от Нова Зеландия, който навърши 33 години на 1 януари, спечели два пъти този сезон. Единственият друг капитан, спечелил регата този сезон, е испанецът Диего Ботин, който навърши 30 години на Коледа.

„Младото поколение трябва наистина да покаже защо е следващото поколение на този флот“, добави Слингсби. „Нокаутирайте се. Сега съм най-старият капитан във флота. Предполагам, че малко хвърлям ръкавицата с това. Просто моето искрено мнение е, че ако сте следващото поколение, трябва да докажете защо сте най-добрият в света и трябва да съборите нас, по-възрастните, от перфекционизма.“

Бърлинг - подобно на Слингсби, Спитхил и Ейнсли - има дълбока автобиография. Той е двукратният действащ рулеви шампион на Купата на Америка с екипа на Емирейтс Нова Зеландия и е спечелил три олимпийски медала със съотборника си в Купата Блеър Тюк, включително златен и два сребърни.

Slingsby и Ainslie бяха в екипа на Spithill на борда на Oracle Team USA, който направи едно от най-големите завръщания в спорта, за да защити Купата на Америка през 2013 г. Това беше втората поредна победа на Spithill в Купата на Америка. Предходната година Слингсби спечели златен медал на Олимпиадата в Лондон, където Ейнсли спечели своя четвърти пореден златен медал.

Слингсби се завръща в Американската купа тази година като кормчия на American Magic на Нюйоркския яхт клуб. Бърлинг ще участва в трибой с Emirates Team New Zealand, Ainslie продължава да бъде капитан на INEOS Britannia, а Spithill се завръща като помощник-рулеви на италианския Luna Rossa Prada Pirelli Team.

Slingsby и колегите му все още не са спечелили този сезон, но продължават да водят в класирането с 52 точки, много пред ROCKWOOL Дания с 41 и Нова Зеландия 40. Emirates GBR има 38 точки, а Съединените щати, сега водени от Тейлър Канфийлд, има 35.

Песията за надпреварата на подиума за победителя този сезон е увеличена на $2 милиона.