T-wolves взимат най-добрата защита на NBA в сериите срещу Suns, но може ли да спре триото Дюрант-Букър-Бийл?
AP News | 2024-04-19 | 23:16:51

МИНЕАПОЛИС (AP) — Защитата е много по-скоро закъсняла мисъл, отколкото предимство в карираната история на Минесота Тимбъруулвс, които имат вторите най-малко победи в НБА от влизането си преди 35 години и са напреднали от първия кръг на плейофите само веднъж.

Това беше доста сезон на трансформация за Timberwolves, подобрение, което започна през лятото с Руди Гобер. Успехът на защитата им се корени и в присъствието му на 7 фута 2.

„Има разлика между това да си причината да печелиш и да си причината да не губиш, а Руди е причината ние не губим,” каза треньорът на Уулвс Крис Финч. „Той не ни позволява да губим тези мачове. Той е бил такъв през целия сезон. Той е невероятен играч на пода и той просто го носи и знае кога отборът има най-голяма нужда от него, за да направи това.“

Вълците (56-26) ще имат нужда от него, Гобер, когато отворят плейофна серия от първи кръг с Финикс Сънс. Мач 1 е в събота в Target Center, където Сънс (49-33) завършиха силно с победа с 19 точки само преди шест дни.

Вълците водеха НБА в защита през 2023-24 г. със средно 106,5 допуснати точки, след като завършиха на 18-то място през предходния сезон. Те дори не бяха в топ 10 след напускането на Кевин Гарнет преди 17 години.

Джейдън Макданиелс е хилав защитник на локдауна на периметъра на 6 фута 9. Майк Конли е проницателен ветеран, който може да използва бързите си ръце за ключови кражби. Антъни Едуардс е активен и атлетичен, уникалната звезда, която упражнява толкова много енергия в защита, колкото и в нападение.

Но почти всяко спиране може да бъде проследено назад до дългите ръце и изпъстрените крака на Гобер, французинът в средата на алеята, който има три награди за Защитен играч на годината в НБА и може да вземе четвърта по-късно тази пролет .

„Това е само неговото присъствие“, каза помощник-треньорът на Уулвс Елстън Търнър, който ръководи защитата. „Те вкарват топката там, виждат го и започват да излизат. Няма статистика за това.“

Единствената очевидна награда за Вълците за публикуването на втория най-добър рекорд в историята на отбора и завършването на трето място в многобройната Западна конференция беше допълнителен домакински мач срещу Слънцата.

Слънцата спечелиха и трите мача с Вълците, всъщност водейки през цялото второ полувреме с поне 10 точки. Те могат да се похвалят с четирикратен голмайстор с два шампионски пръстена в лицето на Кевин Дюрант, динамична звезда, все още в разцвета на силите си в лицето на Девин Букър и опасен новодошъл в лицето на Брадли Бийл. Триото има 21 комбинирани селекции за мача на звездите, което е толкова силно за „голямата тройка“, колкото има в турнира тази година.

„Това е специална група“, каза Бийл. „Искам да прегърна това и затова съм тук.“

Слънцата, които спечелиха 10 от последните си 14 мача, предпочитат да играят малко и да разчитат на своите стрелци по начин, който е толкова далеч отхвърли предимството в размера на Вълците с Гобер и Карл-Антъни Таунс, който наскоро се завърна от контузия в коляното, която го извади от игра повече от месец. Но Финч и екипът му имат на разположение по-дълбоката пейка.

„Изпитваме голямо уважение към този баскетболен отбор. Те не показаха най-доброто от себе си срещу нас, но ги видяхме да ритат задниците на всички през този сезон“, каза треньорът на Сънс Франк Фогел. „Те имат най-добрата защита в лигата. Антъни Едуардс е едно от най-динамичните момчета в лигата и едно от най-трудните за спиране. Те имат отбранителна огнева мощ навсякъде. KAT все още стъпва под него. Той ще бъде по-добър, когато започнат плейофите. Това ще бъде ръкопашен бой.“

THE STIFLE TOWER

Gobert имаше тежък дебютен сезон, носейки тежестта на високата цена, която платиха при търговията с Юта през юли 2022 г. приспособяване към нови системи и борба с някои леки наранявания. След това той буквално щракна по време на напрегнато пауза в последния мач от редовния сезон, като замахна срещу съотборника си Кайл Андерсън и накара отбора да бъде наказан за един мач за първия им мач за влизане.

Той беше много по-комфортно този път, прекарвайки три дни в тъмно убежище, за да се концентрира в извън сезона, намирайки по-добро приспособяване към химията на отбора и поддържайки добро здраве по пътя. Гобер завърши втори в лигата по борби на мач и шести по блокове на мач.

След като никога не е надминавал втория кръг с Юта, Гобер напълно осъзна колко много трябва да докаже на останалата част от НБА тази пролет.

„Наистина вярвам, че най-големият ни опонент сме ние самите,“ Гобер каза. „Видяхме това миналата година, тази година. Мисля, че имаме инструментите да създаваме проблеми и да победим всеки. Но също така имаме някои проблеми, които могат да ни накарат да загубим от всеки.“

ИСТИНСКИЯТ БИЙЛ

Да бъдеш основен държач на топка беше приспособяване, но Бийл показа много обещания в своите преминаване към пойнтгард. Той игра добре през целия участък и озари Вълците миналата седмица с 36 точки, като същевременно поведе в задушаването на Едуардс в защита.

„Очаквам той да излезе там и да бъде убиецът, какъвто е“, каза Дюрант.

СТРАХОТНО ТРИО

Бийл пропусна няколко продължителни отрязъци от дебютния си сезон за Слънцата с контузии и игра в 53 мача. Букър игра в 68. Дюрант записа 75. Но групата беше заедно в последните 18 мача, когато Слънцата записаха 12-8. Плейофите на НБА записаха рекорд преди две години, като загубиха преднина от двуцифрени точки през четвъртата четвърт три различни пъти в загуба от шест мача от Мемфис. Те бяха силни финиширали този сезон. Техният диференциал в точките за четвъртата четвърт от плюс-101 беше втори след Бостън. Слънцата бяха най-зле при минус-195.