Тара ВанДервиър от Станфорд печели 1202-ра победа, за да изравни рекорда на Майк Кжижевски
AP News | 2024-01-20 | 07:08:18

СТАНФОРД, Калифорния (AP) — Тара ВанДервиър от Станфорд изравни Майк Кжижевски като най-печелившия треньор в историята на колежанския баскетбол със своята 1202-ра победа в петък вечер, ръководейки Кардинал номер 8 надмина Орегон с 88-63, като същевременно загуби водещия голмайстор Камерън Бринк за последните три четвърти с контузия на крака.

ВанДервиър може да постави рекорда в неделя, когато достигне 1203 като Станфорд (16-2 , 5-1 Pac-12) е домакин на Oregon State. Няколко дузини бивши играчи на Станфорд се очаква да бъдат на разположение за потенциалния крайъгълен камък.

Играчите на Cardinal прегърнаха своя усмихнат треньор и я вдигнаха в празнуване, след като отборите си стиснаха ръцете.

Бринк се приземи неудобно на левия си крак и закуцука към съблекалнята с помощта на марката 3:41 на първата четвърт. Тя се върна на пейката малко преди края на периода. Бринк отбеляза и трите си гола от игра за шест точки с две борби, асистенция и открадната топка за шест минути.

Кики Ириафен имаше 21 точки при стрелба 10-за-17, 15 борби и чифт блокирани удара, докато Кардиналът се върна след загуба със 71-59 на тогавашния номер. 5 Колорадо в неделя.

70-годишната Ван Дервеер е в 38-ия си сезон в Станфорд и 45-ия като треньор в колеж. Тя обърна програмите в Айдахо и Охайо, преди да пристигне в района на залива. VanDerveer се адаптира въз основа на силните страни на своите играчи, ценейки възможността да научи нещо ново от колегите си треньори на всяко ниво.

И сега тя изравни общия брой победи на Coach K с Duke и Army.

Станфорд се състезава напред с 20-0, като Орегон пропусна първите си осем удара преди пропуска на Кенеди Башам в 3:45 на първата четвърт.

Чанс Грей допринесе с 19 точки и пет асистенции, за да поведе Дъкс (11-8, 2-4), които спечелиха предишните си две след пропуск от три мача.

Орегон: Орегон допусна 12 подигравания, след като завърши с 27 при победа със 70-68 миналата неделя в Аризона, която се игра без фенове поради ледена буря в Юджийн. Станфорд отбеляза 15 точки от грешките. Патиците загубиха последните си седем срещу Кардинал.

Станфорд: ВанДервеер има само един загубен сезон, записвайки 13-15 в първата си кампания в Станфорд през 1985-86. Тя има повече победи от 355 от програмите на 360 Division I NCAA. Тя беше далеч от Кардинал за сезон 29-3 – тя не постига тези победи – докато беше треньор на олимпийския отбор на САЩ през 1996 г., който спечели златен медал на игрите в Атланта.

Орегон: В Калифорния в неделя.

Станфорд: Домакин е Щат Орегон в неделя.