Тази мартенска лудост в женския баскетбол създава по-малко сътресения, но по-близки мачове
AP News | 2024-04-03 | 20:26:05

Този сезон на прожекторите за женския колежански баскетбол не просто създава по-ярки звезди и по-големи рейтинги.

Той също така създава по-близки мачове.

Средният марж за победа в турнирите на NCAA за жени тази година е 15 точки. Тази средна стойност се движи между 16,2 и 17,2 за всеки от предишните четири турнира за жени, допринасяйки за появата на липса на конкурентоспособност на спорта.

„Мисля, че има малко повече паритет, отколкото сме имали в миналото, може би поради (трансферния) портал“, каза треньорът на Северна Каролина Стейт Уес Мур във вторник. „Но аз просто мисля, че времето е страхотно.“

Средната игра в турнира за мъже през 2024 г. е решена с 14,4 точки, което е увеличение от предишни години. Така че разликата в маржа на победата между турнира за жени и турнира за мъже е само шест десети от точка на игра.

Това е голяма промяна от последните години.

Турнирните игри за жени имаха среден резултат от 4-5 точки по-висок от този при мъжете през 2019, 2021, 2022 и 2023 г.; турнирът за 2020 г. беше отменен поради пандемията. Първите 16 при жените играят у дома за първите два кръга, докато всички мачове при мъжете са на неутрални игрища.

Доме, сладък доме?

Тази година първите 16 поставени в турнира за жени спечелиха мачовете си от първия кръг с двуцифрена разлика. NCAA се колебаеше да се отдалечи от местата на домашните кортове за първите два кръга на женския турнир поради опасения за присъствието.

Оле Мис постигна зашеметяваща победа във втория кръг миналата година, като победи поставения в началото Станфорд на домашния паркет, но тази година загуби мача си от втория кръг в Нотр Дам.

„Не съм привърженик на игрите на домашния корт“, каза след това треньорът на Ole Miss Йолет Макфий-Маккуин. „Трябва да измислим как да бъдем топ 4 поставени, топ 16, за да можем да имаме предимството на домашния корт, или ако ще отидеш на нечие място и ще го избиеш, както направихме миналата година, трябва всички цилиндри да щракат.“

Проблемите остават рядкост

Въпреки цялото вълнение, което женският турнир на NCAA предизвика тази година, той не доведе до много изненади.

Само три отбора с по-ниски поставени спечелиха в първите два кръга: поставеният под номер 11 Мидъл Тенеси победи поставения под номер 6 Луисвил на неутрално място в осминафиналите, докато поставеният под номер 5 Колорадо победи поставеният под номер 4 Канзас Стейт, а поставеният под номер 5 Бейлър победи под номер 4 поставени Virginia Tech на осминафиналите.

Миналата година седем по-ниско поставени спечелиха мачове само в осминафиналите, въпреки че нито един отбор с по-високо поставени не загуби на домашните си паркове.

Все пак, всеки отбор, достигнал до Финалната четворка, имаше поне едно близко решение.

Айова беше наравно с Западна Вирджиния с малко повече от две минути до края на мача от втория кръг. Южна Каролина се придържаше към преднина от две точки пред Индиана в последните минути на регионален полуфинал. UConn поведе Сиракуза само с две точки с няколко минути преди края на мача от втория кръг. Щатът на Северна Каролина наблюдава как преднината му от 20 точки пред Тенеси се свива до две през четвъртата четвърт, преди да се оттегли за победа във втория кръг.

Победи на по-ниски поставени

По-ниските поставени изчезнаха 19-41 в турнира за мъже и 8-52 в турнира за жени, но резултатите са по-сходни в последните няколко кръга.

Единадесет по-ниски поставени спечелиха в първия кръг на турнира за мъже, като Мидъл Тенеси беше единственият победител в първия кръг сред по-ниските поставени в женската дивизия. И в двата турнира по-ниско поставеният отбор стигна до 2-14 на осминафиналите.

По-ниско поставените мъжки отбори спечелиха 5-3 в Sweet 16 и 1-3 в регионалните финали. В турнира за жени отборът с по-ниско поставени се класира с 3-5 в Sweet 16 и 2-2 в Elite Eight.

Всичките осем най-добри общо поставени напреднаха до Sweet 16 и в двата турнира .

Близки мачове

Двадесет и шест от 64-те мача при мъжете досега или са стигнали до продължения, или са решени с по-малко от 10 точки (победата на Нортуестърн в първия кръг за продължения над Флорида Атлантик и Двойният триумф на Крейтън след продължения над Орегон на осминафиналите завърши с двуцифрени маржове за победа).

Турнирът за жени включва 23 игри с маржове под 10 точки.

< h2>Аутсайдерите

Турнирът за жени няма истории за Пепеляшка, които да съперничат на похода на щата Северна Каролина до Финалната четворка при мъжете като номер 11 в схемата. Всички женски отбори, достигнали до Sweet 16, бяха поставени пети или по-добри в съответните си региони.

Освен щата Северна Каролина, най-ниско поставеният мъжки отбор, който продължи след първия уикенд, беше Clemson, който стигна до регионален финал като номер 6 в поставените.

Познаване на финалната четворка

Мъжкият турнир включва защитаващия шампион UConn, но също така Алабама прави първото си участие във Финалната четворка, Purdue го направи за първи път от 1980 г., а щатът Северна Каролина е тук за първи път от шампионата си през 1983 г.

>

Отборите от Финалната четворка при жените са по-запознати с този етап. Южна Каролина е в своя четвърти пореден финал на четворката, Айова е защитаващият вицешампион, а UConn е тук за 15-ти път в последните 16 турнира и като цяло за рекордния 23-ти път. Изключение прави щатът Северна Каролина, чието последно участие във Финалната четворка беше през 1998 г.