Титла в Серия А, втора звезда и дерби: Интер печели всичко с победа над Милан
AP News | 2024-04-22 | 22:57:34

МИЛАН (АП) — Победа с 2-1 над Милан в дербито в понеделник донесе на Интер Милано 20-та титла в лигата — прекъсване равенство със своя ожесточен градски съперник — и желаната втора звезда на фланелките на отбора в понеделник.

Дори проливният дъжд не помрачи настроението на феновете на нерадзурите на Сан Сиро, когато те радостно си върнаха правото да се хвалят с града.

Франческо Ачерби и Маркус Тюрам отбелязаха и въпреки че късният гол на Фикайо Томори за Милан заплаши да отложи празненствата, Интер удържа победата, която увеличи преднината си до непреодолимите 17 точки пред втория Милан, с остават пет кръга.

Симоне Индзаги спечели първата си титла в лигата като треньор.

Звезда се присъжда за всеки 10 титли от Серия А. Само Ювентус спечели повече, с рекордните 36 и следователно три звезди.

Отдавна беше въпрос на това кога и не дали Интер ще спечели Серия А и той знаеше, че ще направи това в Дерби дела Мадонина на Сан Сиро – стадионът, който споделя с Милан – би бил изключително специален, дори ако технически беше отборът гост и само един край на стадиона беше запазен за неговата подкрепа в черно-сини дрехи.

Освен това Интер спечели последните пет дерби мача, включително двата полуфинала на Шампионската лига миналата година и унижението с 5-1 на Милан по-рано този сезон в Серия А.

Интер поведе в 18-ата минута, когато Бенджамин Павар кимна в ъгъла на Федерико Димарко, за да вкара непокрит Ачерби с глава от близко разстояние.

Лаутаро Мартинес трябваше да удвои преднината на Интер седем минути по-късно, когато той също бе оставен неприкрит, но голмайсторът на лигата необяснимо стреля над гредата от упор.

Милан изглежда спечели увереност от този пропуск и Рафаел Леао имаше страхотен шанс да изравни след бърз пробег при контраатака на Томори, но той стреля право във вратаря на Интер Ян Зомер.

Тюрам беше близо до удвояване на преднината на Интер, но усилията му се отразиха външната страна на далечния стълб.

Това беше действие от край до край и капитанът на Милан Давиде Калабрия също форсира страхотно спасяване на Зомер в края на първото полувреме.

Но спечелването на короната изглеждаше неизбежно по-малко от четири минути след рестартирайте, когато Тюрам се нахвърли върху дълга топка на Алесандро Бастони отгоре и финтира около своя маркер, за да влезе отляво по границата на зоната и да пробие в близкия долен ъгъл.

Имаше напрегнат финал. след като Милан върна един назад 10 минути преди края. Зомер се справи брилянтно, за да парира удара с глава на Матиа Габия към гредата му, но Томори кимна при отскочилото, преди да грабне топката и да жестикулира трескаво към съотборниците си, докато тичаше обратно към централния кръг, отчаян да постигне изравнителен гол, който да попречи на Интер да си осигури титлата.

С избухването на гнева избухна сбиване в добавеното време и Тео Ернандес от Милан и защитникът на Интер Дензъл Дъмфрис бяха изгонени. Калабрия също получи червен картон малко по-късно след друго сбиване.