Тийнейджърът Ямал вкара гол за Барселона, за да победи Майорка в Ла Лига
AP News | 2024-03-08 | 00:16:33

БАРСЕЛОНА, Испания (AP) — Тийнейджърът Ламине Ямал се изви в гол през второто полувреме, за да спечели победата на Барселона с 1-0 над Майорка у дома в петък, вдигайки защитаващият титлата на испанската лига на второ място.

Изящният удар на Ямал точно от ъгъла на наказателното поле за гол в 73-ата минута спаси иначе слабия Барселона от второ поредно равенство.

Това беше шестият гол на 16-годишния Ямал във всички състезания през първия му пълен сезон с Барселона. Той е поставил няколко крайъгълни камъка за младата си възраст, като например най-младият играч, дебютирал и вкарал в испанската лига, вкарал за Испания и започнал в Шампионската лига.

Барселона се придвижи с две точки пред Жирона преди да приеме Осасуна в събота. Лидерът Реал Мадрид има пет точки пред Барселона, преди да приеме Селта Виго в неделя.

Другият открояващ се играч за Барселона беше 17-годишният централен защитник Пау Курбаси, който отново се отличи със защитата и подаването си.

Вратарят на Майорка Предраг Райкович запази резултата в мача. Той спаси дузпа, изпълнена от Илкай Гюндоган през първото полувреме, след като Рафиня беше фаулиран в наказателното поле от Хосе Копете. Райкович също получи достатъчно едно докосване с удар на Ямал, за да го насочи към гредата си в началото на второто полувреме.

В крайна сметка Рафиня щеше да трябва да бъде заменен през първото полувреме, очевидно за удара в крака му от Копете, който беше наказан.

Барселона беше без първите полузащитници Педри Гонсалес и Френки де Йонг, след като бяха контузени при нулевото равенство на предишния кръг срещу Атлетик Билбао.

Треньорът Шави Ернандес задържа Роберт Левадовски на пейката до последния половин час, давайки му почивка преди мача от Шампионската лига срещу Наполи във вторник, за да види кой ще продължи към четвъртфиналите. Първият им мач в Италия завърши 1-1.

Майорка, който ще играе с Атлетик Билбао на финала за Купата на Краля следващия месец, остана на 15-о място.