Трипъл-дабъл на Никола Йокич помага на Нъгетс да победи Селтикс със 115-109 за сезона
AP News | 2024-03-08 | 07:56:19

ДЕНВЪР (AP) — Никола Йокич записа своя 20-и трипъл-дабъл за сезона и Денвър Нъгетс устояха на яростен скок през четвъртото тримесечие от Бостън, за да победи Селтикс със 115-109 в четвъртък вечерта и да помете серията им за сезона с лидерите в Източната конференция.

Йокич имаше 32 точки, 12 борби и 11 асистенции, няколко от които на алей-упс на Аарон Гордън и Джамал Мъри добавиха 19 точки и осем асистенции.

Джейлън Браун отбеляза рекордните за сезона 41 точки и имаше 14 борби за Селтикс, които не бяха губили последователни мачове от началото на ноември. Но Браун не успя при опит за забивка, който го накара да опъне гърба си по време на последващия таймаут и беше само 7 от 14 от фаул линията.

Бостън пропусна общо девет наказателни удара, докато Нъгетс пропусна само един от 22 фаул удара.

Кристапс Порзингис имаше 24 точки и 12 борби за Бостън.

Покриването на Мъри даде на Денвър преднина от 12 точки в началото на четвъртата четвърт, но Селтикс се пребориха и имаха шанса да поведат при опит за 3 точки на Джейсън Тейтъм 40 секунди преди края.

Той изчезна, оставяйки Нъгетс напред със 111-109. Подаване на Йокич към Гордън го запечата, а Кантавиус Колдуел-Поуп довърши нещата с два наказателни удара.

И двата отбора допуснаха загуби, които сложиха край на дълги победни серии. Загубата на Селтикс със 105-104 от Кливланд във вторник прекъсна поредица от 11 мача, а загубата на Денвър със 117-107 в продължения от Финикс спря нарастването на Нъгетс от шест мача.

Ако тези отбори се движат към сблъсък във финалите на НБА през юни, това беше изкусителна предварителна картина. И двамата треньори гледаха на сблъсъка като на нещо като мерителна пръчка за домакинството.

Отбелязвайки най-добрия рекорд на Бостън в НБА, треньорът на Нъгетс Майкъл Малоун каза, че Селтикс са били най-добрият отбор в лигата през цялата година и нарече националният телевизионен двубой „още една възможност за нас да разберем кои сме.“

Нъгетс, които нанесоха на Селтикс първата си загуба у дома с трилър със 102-100 на 19 януари, са просто Еталон на НБА, предложи треньорът на Селтикс Джо Мазула.

Действащи шампиони. Суперзвезди в лицето на Йокич и Мъри. Солидна носеща отливка. Достатъчно казано.

„Не ги използвам непременно като барометър, за да видя къде се намираме, но мисля, че те са пример за това какъв страхотен отбор е в НБА“, Мазула казах. „И затова имаме уважение към тях.“

Играта беше всичко, което се очакваше от двама основни съперника.

Браун вкара 15 точки през втората четвърт по пътя към 22 до полувремето, а Нъгетс контрираха, като реализираха всичките си 14 наказателни удара, включително осем от Йокич.

Динамичното дуо на Денвър всеки имаше и бързи удари, като Мъри потопи с 30 фута, за да завърши първата четвърт, а Йокич направи удар от 12 фута с Порзингис в лицето му, което даде на Денвър предимство от 62-54 на почивката.

Бостън бързо изтри този дефицит с чифт 3s от Порзингис и пауза от Браун, за да започне третата четвърт.

Селтикс: Посещение на Финикс в събота вечер.

Нъгетс: домакин на Юта в събота вечер.