Уилямс вкара при завръщане от Купата на Африка, за да помогне на Атлетик да победи Барселона в Копа
AP News | 2024-01-25 | 02:04:06

МАДРИД (AP) — Иняки Уилямс вкара в продълженията в същия ден, когато се завърна след ранното отпадане на Гана в Купата на Африка, водейки Атлетик Билбао до победа с 4-2 над Барселона и до място в полуфиналите на Купата на Краля.

Уилямс влезе от резервната скамейка близо до часовата граница в сряда, два дни след последния мач на Гана в Кот д'Ивоар. Той се разписа след рикошет при собствен удар в гредата в 107-ата минута. Неговият по-малък брат, Нико Уилямс, след това подпечата победата в добавеното време, изпращайки Атлетик до последните четири за пети пореден сезон.

Това беше нов тежък удар за Барселона, която искаше да стигне до Полуфинали на Копа за втори пореден сезон. Каталунският клуб по-рано тази година вече беше пропуснал още един шанс да спечели титла, когато загуби с 4-1 от Реал Мадрид във финала за Суперкупата на Испания в Саудитска Арабия.

Барселона беше елиминиран от Атлетик след продължения на осминафиналите на Копа през 2022 г.

Атлетик завърши на второ място през 2019-20 и 2020-21 и беше елиминиран на полуфиналите през последните два сезона — от Осасуна през 2023 г. и Валенсия през 2022 г. Клубът от Страната на баските за последно спечели надпреварата през 1984 г.

Уилямс започна на пейката, след като пристигна в Испания сутринта на мача между двата най-успешни клуба в Копа — Барселона има 31 титли, а Атлетик 23.

29-годишният нападател влезе мача в 59-ата и не пропиля шанса си в продълженията, откривайки мрежата отблизо, след като първоначалният му опит от вътрешната зона нацели гредата.

Синът на родители от Гана, които се преместиха в Испания преди да се роди, Уилямс имаше разочароващи изяви, тъй като Гана не успя да премине груповата фаза на Купата на Африка. Той не отбеляза никакви голове, когато Гана се завърна у дома след загуба и две равенства.

Това беше открит мач на стадион Сан Мамес, като и двата отбора имаха значителни голови положения.

Тийнейджърът Ламине Ямал имаше златен шанс да отбележи победителя на Барселона в редовното време в ситуация един на един в 86-ата, но той пропусна отворената врата от наказателното поле, след като дриблира покрай вратаря на Атлетик Юлен Агирезабала.

Атлетик поведе с гол на Горка Гурузета в минута на мача.

Гостите се събраха с гол на Роберт Левандовски в 26-ата и Ямал в 32-ата след хубав пробег на 16-годишния нападател. Голът на Левандовски беше случайен, тъй като топката рикошира от крака му, докато защитник се опита да я изчисти от предната част на мрежата.

Атлетик изравни мача с глава на Ойхан Сансет в 49-ата.

Защитникът на Барселона Алехандро Балде трябваше да бъде заменен само 23 минути след началото на мача поради очевидна мускулна контузия.

Атлетик, пети в испанската лига, спечели шест поредни мача във всички състезания, преди да загуби 1-0 срещу Валенсия в първенството в събота.

Барселона, трета в испанската лига, спечели шест от последните си седем мача във всички турнири.

ЖИРОНА ЕЛИМИНИРАНА

Лидерът в испанското първенство Жирона загуби с 3-2 от Майорка и пропусна шанса си да стигне до полуфиналите на Копа за първи път.

Домакините водеха с 3-0 до 35-ата минута благодарение на голове на Сил Ларин, Абдон Пратс и Антонио Райло. Жирона отбеляза с Кристиан Стуани в 68-ата и Савиньо в добавеното време.

Жирона пусна човек по-малко от 67-ата, след като Райло беше изгонен с последователни жълти картони за нарушението, което доведе до наказателен удар и за оплакване на съдията.

Жирона за последно стигна до четвъртфиналите на Копа през 2019 г.

Майорка се завърна в последните четири за първи път от 2009 г., когато беше елиминиран от евентуален шампион Барселона.

Във вторник Реал Сосиедад победи Селта Виго с 2-1, за да стигне до полуфиналите на Копа за първи път от спечелването на надпреварата преди четири сезона.

В четвъртък Атлетико Мадрид — който елиминира защитаващия титлата си Реал Мадрид на осминафиналите — е домакин на затруднения Севиля, който се намира точно извън зоната на изпадащите в испанското първенство.