Верстапен печели полюс за GP на Китай, за да разшири доминацията във F1. Хамилтън 18-ти
AP News | 2024-04-20 | 10:48:19

ШАНХАЙ (АП) — Макс Верстапен от Ред Бул направи дубъл във Формула 1, като взе поул в събота за Гран При на Китай само часове след като спечели първия спринт във Формула 1 за сезона.

Съотборникът му Серхио Перес ще започне заедно с Верстапен в неделя на първия ред с Фернандо Алонсо от Астън Мартин и Ландо Норис от Макларън на втория ред.

Суперлативите са провал. Трикратният защитаващ шампион във Формула 1 е безапелационен – най-добрият пилот в спорта в най-бързата кола. Холандецът спечели 22 от последните 26 GP и три от първите четири този сезон. Само повреда на спирачките в Австралия вероятно му е попречила да спечели и четирите състезания.

Този сезон той спечели всеки пол и стартът му от това място в неделя ще бъде 37-ият в кариерата му — това е 100-ият пол за Red Bull като отбор — докато преследва 58-ата си победа.

Квалификацията се проведе при сухи условия с подобно време, очаквано за неделя.

Верстапен води в класирането за сезон F1 с 85 точки, 15 пред съотборника си Перес и 21 пред Шарл Льоклер от Ферари.

Седемкратният шампион Люис Хамилтън от Мерцедес, който доминираше в спорта преди Верстапен, е без победа в 49 състезания — последното през 2021 г. Той ще започне 18-и на решетката, след като завърши втори в спринта.

Пистата, разположена на около 40 километра (25 мили) северозападно от централен Шанхай, е мистерия, която екипите трябва да разрешат. Това е първото F1 състезание в Китай от пет години насам, изтрито от календара от пандемията COVID-19.

Най-голямата неизвестност е състезателната настилка, върху която е нанесено тънко „запечатващо покритие“ — описано като течен асфалт. Доставчикът на гуми Pirelli заяви, че не е бил напълно запознат с промените. В постоянен дъжд в петък Верстапен каза, че шофирането в тези условия е като „шофиране върху лед“. Пистата е изградена върху блатиста местност и се подозира изтичане на метан.

Роденият в Шанхай Джоу Гуаню, единственият китаец, който кара във F1, беше бавен в квалификацията и ще започне 16-и в стартовата решетка за Sauber.