Япония победи Северна Корея с 2-1, за да достигне до турнира по футбол за жени на Олимпиадата в Париж
AP News | 2024-02-28 | 14:18:35

ТОКИО (AP) — Япония победи Северна Корея с 2-1 в сряда, за да достигне до турнира по футбол за жени на предстоящата Олимпиада в Париж.

Първият мач от серията от два мача за определяне на една от двете квалификации на Азия завърши при равенство 0-0 в събота в Джеда, Саудитска Арабия.

Япония имаше трима ясно открояващи се играчи, които помогна за резервирането на билети за Париж.

Хана Такахаши вкара в 26-ата, но японският вратар Аяка Ямашита беше този, който се бори в края на първото полувреме, за да спре удар, който беше на милиметри от преминаване над линията.

Аоба Фуджино завърши мача с глава в 76-ата, за да даде на Япония своя втори.

Ким Хе Йонг от Северна Корея вкара в 80-ата, прехвърляйки топката над вратаря Ямашита, когато тя излезе от линията.

Япония владееше голяма част от притежанието през първото полувреме, като Северна Корея играеше с дългата топка и контраатака. И тогава Япония устоя на натиска на Северна Корея през първите 20 минути на второто полувреме, докато гостите търсеха изравнителен гол.

Такахаши даде преднина на Япония с 1-0, след като нейният отбор имаше голяма част от ранното притежание. Тя отрази удар от близко разстояние, след като ударът с глава на съотборничката й Мина Танака беше отразен от напречната греда от вратаря на Северна Корея Пак Джу Ми, топката падна за Такахаши и отбеляза.

Северна Корея беше близо до гол в 44-та, когато удар на Чое Кум Ок беше спрян на линията от японския вратар Ямашита. VAR — видео асистент-рефер — не беше използван в мача, но телевизионните повторения изглежда показаха, че цялата топка не е преминала линията.

Япония спечели сребърния медал на Олимпиадата през 2012 г., но никога не е печелила злато през женския турнир. Северна Корея последно се появи в женския футбол на Олимпийските игри през 2012 г., но никога не е печелила медал.

Северна Корея пропусна Олимпийските игри в Токио през 2021 г. и обвини пандемията. Това разгневи Международния олимпийски комитет, който също забрани на страната да участва в Зимните олимпийски игри през 2022 г. в Пекин.