Йокохама поведе с 2-1 във втория мач от финала на Азиатската Шампионска лига срещу Ал-Айн
AP News | 2024-05-24 | 02:16:19

Ще има празненства в Обединените арабски емирства в събота, независимо дали Йокохама Ф. Маринос може да защити своите 2- 1 преднина във втория мач от финала на Азиатската Шампионска лига или Ал-Айн се завръща, за да вземе титлата.

Шейх Мохамед бин Заяд е не само президент на ОАЕ, но е бил и клубен президент на Ал-Айн, базиран близо до границата на страната с Оман от 1979 г.

Неговият вицепрезидент Шейх Мансур бин Зайед е собственик на Манчестър Сити, член-основател на City Football Group, световна конюшня от 13 клуба, станала миноритарен акционер в Йокохама през 2014 г.

Ако японският отбор спечели, той ще участва в Световното клубно първенство по футбол през 2025 г., където може да се изправи срещу стабилния си английски партньор, тъй като английският отбор се класира за турнира, който ще бъде разширен от седем на 32 отбора, след като станаха европейски шампиони през 2023 г.

Въпреки преднината в първия мач от първия мач в Япония, преминаването покрай Ал-Аин няма да е лесно. Шампионите на Азия от 2003 г. също достигнаха финал през 2005 г. и 2016 г. Втората загуба е все още прясна в спомените и служи като мотивация.

„Ето защо всички искат този трофей толкова силно“, защитникът на Ал-Айн Халид Това каза Ал Хашеми на официалния сайт на Азиатската футболна конфедерация. „Надявам се от дъното на сърцето си, че можем да дадем щастие на всички в нашата страна.“

Ал-Айн, трениран от бившия аржентински нападател Ернан Креспо, поведе рано чрез Мохамед Ал-Балуши на стадион "Нисан" на 11 май само за два късни гола на Асахи Уенака и Кота Уатанабе, за да даде на Йокохама малко предимство.

„Загубихме срещу страхотни опоненти, които играха много добре, но имахме шансове, които не оползотворихме“, каза Креспо. „Имаме още една възможност у дома и се надявам, че ще бъде различно“, каза бившият нападател на Милан, Интер и Челси.

„Това, от което се нуждаем, е малко повече качество отпред, за да бъдем опасни. Имахме някои шансове, но това не беше достатъчно и това е заслуга на Йокохама, тъй като не ни дадоха много място.”

Нито един от финалистите не успя да прехвърли силната азиатска форма в местни резултати. Ал-Айн е трети в лигата, на 16 точки зад лидера Ал-Васл. Йокохама е печелил Джей лигата пет пъти, но в момента е на 13-то място в класирането. Японският отбор никога не е бил на финал в Шампионската лига.

Хари Кюел е начело от декември и бившето крило на Лийдс и Ливърпул е близо до постигането на нещо, което нито един от австралийските му предшественици Андж Постекоглу и Кевин Мускат управляван в Йокохама.

„Никога не съм се страхувал от предизвикателство и ще се уверя, че моят екип не се страхува от това предизвикателство,“ каза Кюел. „Ще бъде трудно. . . нищо не се дава безплатно, трябва да платите за него, трябва да работите за него. Трябва да страдаме, ако искаме да вземем тази титла.“