Южна Каролина, Айова, UConn топ финал Анкета за топ 25 на женския баскетбол на AP за край на изключителния сезон
AP News | 2024-04-08 | 18:08:19

Южна Каролина може да добави още едно първо място към перфектния си сезон: Националният шампион Gamecocks завърши на първо място в първата анкета на Associated Press Топ 25 на женския баскетбол ще бъде пуснат след турнира на NCAA.

The Gamecocks, които спечелиха втората си титла за три години в неделя с победа с 87-75 над Айова, получиха всички 35 гласа за първо място от национален медиен панел в понеделник. Южна Каролина беше номер 1 за всяка седмица през този сезон, с изключение на предсезонната анкета, когато отборът беше шести, и с 38-0 стана едва 10-ият отбор, завършил сезон непобеден.

Това е първият път в 47-годишната история на Топ 25 при жените, когато AP публикува окончателното си проучване след турнира на NCAA. До тази година окончателната анкета беше публикувана след Selection Sunday, в навечерието на турнира.

Айова беше единодушен избор под номер 2, най-доброто класиране на Hawkeyes, откакто бяха и втори в окончателно проучване от 1988 г. Участниците от финалната четворка UConn и N.C. State бяха съответно трети и четвърти. Хъскитата са в топ 10 на финалната анкета всяка година от 1994 г. насам. Те са в топ 6 всеки сезон от 2007 г. насам.

Щатът Северна Каролина премина от некласиран в предсезона до най-високото ниво от три тази година. Huskies и Wolfpack направиха най-големи скокове във финалната анкета, като всеки се изкачи със седем места.

USC беше пети, спечелвайки първото си класиране във финалната анкета от 2014 г. и най-високото си място в края на сезона, откакто троянците бяха трети през 1986 г.

LSU, Тексас и щат Орегон — всички достигнаха елитната осмица — а Станфорд и UCLA допълват топ 10.

ВЪВ И ИЗЛЕЗ

Дюк, Западна Вирджиния и щат Айова всички попаднаха в Топ 25 след силни резултати в турнира на NCAA.

Сините дяволи изхвърлиха номер 2 в семената Охайо Стейт във втория кръг и почти победиха UConn в Sweet 16. Планинистите загубиха от Айова във втория кръг, изтласквайки Кейтлин Кларк и Хокийс до краен предел вкъщи. Cyclones бяха победени след продължение от Станфорд във втория кръг.

UNLV, Феърфийлд и Луисвил изпаднаха от класирането след загуби в първия кръг.

ВЪРХОДСТВОТО В КОНФЕРЕНЦИЯТА

Изпратен е Pac-12 в последния си сезон в сегашната си форма седем отбора в турнира и пет от тях достигнаха до Sweet 16. Шест отбора са в Топ 25 в края на сезона, като 15-ият Колорадо и 22-ият Юта се присъединяват към USC, Орегон Стейт, Станфорд и UCLA.

Големите 12 също имаше шест отбора в класирането. ACC беше следващият с пет отбора, докато Big Ten имаше три. SEC и Big East имаха по два, докато Конференцията на Западния бряг имаше Gonzaga.