Юрай Слафковски отбелязва гол, докато Монреал Канадиънс надделява над Чикаго Блекхоукс с 5-2
AP News | 2023-12-23 | 06:32:04

ЧИКАГО (AP) — Юрай Слафковски, Ник Сузуки и Дейвид Савард записаха гол и асистенция, а Монреал Канадиънс победиха Чикаго Блекхоукс с 5- 2 в петък вечер.

Мичъл Стивънс и Джош Андерсън също вкараха за Монреал, който изоставаше с 2-0 в началото на втория период. Cayden Primeau направи 19 спасявания.

С втората си победа над Blackhawks този сезон Canadiens влизат в коледната ваканция на NHL с точки в пет поредни мача (3-0-2).

Стивънс започна завръщането на Монреал с първия си гол от 3 март 2020 г. за Тампа Бей срещу Бостън. Андерсън и Слафковски отбелязаха при разлика от 2:31 късно в средната рамка, за да изведат Канадиънс напред.

Савар добави празна врата с 1:56 до края.

Райън Донато вкара за втори пореден мач, а Джейсън Дикинсън стреля с рекорден 10-и гол в кариерата си, но последните Блекхоукс отново не успяха да защитят преднината си.

Лидерът в голмайсторите новобранци в НХЛ Конър Бедард постави гола на Донато и има пет асистенции в последните си три мача. Петр Мразек направи 23 спасявания в третото си поредно начало.

Сам Монтембо, който направи 20 спасявания при загуба с 4-3 продължения в Минесота в четвъртък, подкрепи Примео. Джейк Алън, за когото се твърди, че е в търговския блок, беше здравата драскотина във вратарското трио на Монреал.

Нападателят на Блекхоукс Колин Блекуел, който участва едва във втория си мач след операцията на херния през март, постави гола на Дикинсън с въртяща се игра в слота и удари гредата при пробив с ръка с малко играчи в първия период.

Блекхоукс бяха окуражени от завръщането на защитниците Кевин Корчински и Джаред Тинорди.

Това беше първият мач за 19-годишния Корчински от 7 декември насам. Баща му Лари почина, и новобранецът беше далеч от отбора, за да прекара време със семейството си.

Съгласният 31-годишен Тинорди беше активиран от контузена резерва, след като пропусна шест мача с мозъчно сътресение. В съответния ход Чикаго назначи защитниците Уайът Кайзер и Филип Рус на Рокфорд от AHL.

Чикаго остана без защитниците Сет Джоунс и новобранеца Алекс Власич. И двамата са с наранявания на раменете.

Донато откри резултата при 3:04 преди края на първото. Бедард се измъкна от покритието на левите дъски и подаде в слота на Донато, който нанесе удар под ръкавицата на Примо. дават преднина на Чикаго с 2-0.

Стивънс отговори 43 секунди по-късно от ръба на гънката, отклонявайки удара на Майк Матисън от дясната точка.

Андерсън изравни с 4:58 минути до края на секундата. Той мина през гънката невредим и получи сигнал от Шон Монахан, когато покритието на Блекхоукс се разшири.

Слафковски изведе Канадиънс напред с 3-2 с втория си гол в два мача. Той се извъртя от защитника Айзък Филипс на ръба на гънката и вкара хлабав отскок.

Канадиенс: В Каролина в четвъртък.

Блекоукс: В Сейнт Луис в събота.