Zach Edey има първа игра на 30-20 March Madness от 1995 г. насам, номер 1 в схемата Purdue победи Grambling State
AP News | 2024-03-23 | 04:32:04

ИНДИАНАПОЛИС (AP) — Zach Edey направи първата игра с 30 точки и 20 борби в турнира на NCAA от 1995 г., изпълнявайки обещанието си да сложи край на дискусията за напускането на мартенска лудост в първия кръг, като изведе топ поставените Purdue Boilermakers над 16-ия Grambling State със 78-50 в петък вечер.

Най-добрият голмайстор и борец в училищната история завърши с 30 точки и 21 борби за 30 минути, излизайки 11 от 17 от терена. Когато пропуснеше, той често вкарваше при връщане или правеше фаулове. В защита той постоянно предизвикваше Тигрите с тялото си от 7 фута 4 и 300 паунда, блокираше удари и поглъщаше още повече борби, докато организираше състезание във втори кръг в неделя срещу осмия поставен Юта Стейт или деветия поставен TCU.

Колко добър беше Edey? Последният играч с резултат 30-20 в турнира беше Джо Смит от Мериленд на 18 март 1995 г.

Брейдън Смит добави 11 точки и 10 асистенции за Бойлърмейкърс (30-4), които изравниха резултата рекорд на училището за един сезон за победи. Purdue имаше предимство от 48-23 борби.

Това беше далеч по-различна история от тази, която се разигра 372 дни по-рано, когато Boilermakers паднаха от Fairleigh Dickinson, за да станат вторият номер 1, загубил от номер 16 в турнира на NCAA. Този път те не оставиха съмнение кой има по-добрия отбор – или по-добрите играчи.

Purdue поведе с 36-27 на полувремето пред разпродадена публика, облечена до голяма степен в доминиращия черен цвят, на 60 мили от кампуса на училището. След това Edey продължи да води Boilermakers с бърз удар 18-6, за да отвори второто полувреме и никога не погледна назад.

Тра'Майкъл Мотън вкара 21 точки, а Кинтавиъс Дозиър завърши с 16 за Тигрите (21-15), шампионите на турнира на Югозападната атлетическа конференция, които се превърнаха в ранен любимец, когато победиха Монтана Стейт в продължения в Първата четворка, за да спечелят първото им пътуване до турнира на NCAA.