Защитаващият титлата си Катар победи Ливан с 3-0 в перфектен старт за нацията домакин на Купата на Азия
AP News | 2024-01-12 | 20:57:19

ЛУСАЙЛ, Катар (AP) — Катар започна защитата си на Купата на Азия с победа с 3-0 срещу Ливан на стадион Лусаил в петък .

Два гола на Акрам Афиф и още един на Алмоез Али доведоха до перфектния старт на страната домакин, когато турнирът започна пред публика от 82 490 души.

Единственото притеснение за треньора на Катар Бартоломе Маркес Лопес беше контузията на звездния нападател Али през второто полувреме.

Но Афиф доказа колко важен ще бъде за надеждите на отбора си да запази Купата на Азия с клинични завършвания в края на всяко полувреме.

Нападателят откри резултата в 45-ата и завърши победата в добавеното време в края на мача от група А.

Али, който беше водещият голмайстор, когато Катар спечели трофея за първи път през 2019 г. с девет гола, отбеляза в 56-ия. Той също имаше гол отсъден за засада.

Но изглеждаше неудобно, докато накуцваше от терена в 77-ата минута, държейки се за задната част на крака.

На грандиозния стадион, на който Лионел Меси спечели Световната купа за Аржентина през 2022 г., Али накара домакинската публика да празнува само след шест минути, когато преодоля ливанския вратар Мостафа Матар отблизо. Флагът за засада щеше да съкрати тези празненства, но беше ранна индикация за заплахата, представлявана от Катар.

По-късно Афиф удари горната част на гредата с глава, преди да намери вратата.

Добре отработено движение от вкарване видя Юсуф Абдурисаг да се насочи към Али, който отстъпи на Афиф, за да стреля от вътрешността на наказателното поле.

Али удвои преднината на Катар след полувремето, когато беше непокрит в зоната и засече с глава центриране на Мохамед Ваад отляво.

Афиф направи 3-0 в шестата минута на второто -половин добавено време при влизане в наказателното поле и вдигане на удар над Матар.

Катар организира турнира за трети път, след като първоначалният домакин Китай се оттегли в резултат на пандемията от COVID-19. Турнирът трябваше да се проведе през 2023 г., но се забави с една година.

Преди началото се проведе пищна церемония по откриването, базирана на баснята „Изгубената глава на Келиле и Демне“, с участието на актьори в животински костюми, песни и фойерверки, които осветиха небето.

От ВИП секцията гледаха емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани и президентът на ФИФА Джани Инфантино.