Завъртането на Медведев след поредната тежка загуба на финала на Australian Open: „Аз съм в учебниците по история.“
AP News | 2024-01-28 | 18:57:04

МЕЛБЪРН, Австралия (AP) — Колкото и да беше трудно за Даниил Медведев да намали преднината си от два сета и загуби още един финал на Откритото първенство на Австралия, той даде положително завъртане на изтощителното си представяне на откриващия сезон мейджър.

Медведев доминираше в първите два сета срещу първия финалист Яник Синър в неделя вечерта преди бързото си планът за игра на точки започна да се разпада.

22-годишният Sinner се измъкна от дълбока дупка, за да спечели първата си титла от Големия шлем 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6 -3, което обрича Медведев на пета загуба в неговите шест големи финала.

„Много, много е трудно, когато имаш манталитет, не искам да кажа шампион, но добър манталитет, спортен манталитет, много е трудно да загубиш на финала“, каза Медведев. „Някак ме боли повече.

„Но трябва да се опиташ да намериш положителни неща – а положителното е, че финалът е по-добър от полуфинала и четвъртините.“

Справедлива точка. Неговият толкова близо до втора титла от Големия шлем постави някои рекорди.

Това беше неговият четвърти мач от пет сета на турнира, рекорд за отворената ера. И общото му време на корта в седем рунда – 24 часа и 17 минути – надмина 23:40 на Карлос Алкараз на Откритото първенство на САЩ през 2022 г. за още един рекорд.

„Но поне имам рекорд в нещо,“ каза той смеейки се. „Аз съм в учебниците по история за нещо. Да го вземем!“

Първото 15-дневно Открито първенство на Австралия — то започна и завърши в неделя за първи път — включваше 35 пет сетъра, изравнявайки рекорда на Откритото първенство на САЩ от 1983 г.

Медведев вече беше изравнил марка, поставена от Пийт Сампрас през 1995 г., като достигна финала на Откритото първенство на Австралия, след като се върна два пъти от два сета по-малко.

В два от петсетовите мачове на Медведев — победа във втория кръг над Емил Руусувуори, която завърши на почти 4 сутринта и 4-часова и 18-минутна победа на полуфинала над номер 6 Александър Зверев — имаше много късни нощи.

Като Сампрас през 95-а, той загуби финала. Но той има един сам по себе си: той е единственият играч в Оупън ерата, който губи два големи финала от два сета.

Той загуби финала на Australian Open 2022 от Рафаел Надал, след като водеше с два сета и почивка. Това беше година след като загуби финала в Мелбърн Парк от Новак Джокович.

Така че сега той е 0-3 във финалите на Откритото първенство на Австралия, все още не съвсем на територията на Анди Мъри (0-5).

Медведев спечели Откритото първенство на САЩ през 2021 г. и загуби два финала там.

27-годишният руснак каза, че най-тежката му година в тенис тура е последвала загубата от Надал тук преди две години. Той съзнава това, но не очаква последиците да са толкова лоши този път.

Като начало, той каза, че лесно е можел да загуби в първия рунд, когато е започнал да има спазми, или мач от втори кръг или неговия четвъртфинал, но все пак стигна до финала.

„Не знам как ще се чувствам след една седмица или след един месец, защото понякога измамата идва след това,“ той каза. „И след загубата на Рафа, независимо дали това беше причината или не, имах най-лошия си сезон.

„Не знам какво ще се случи по-нататък, но наистина ще се опитам да запазя манталитета, че отивам на следващия турнир от Големия шлем и ще се опитам да спечеля там. И по средата ще има някои други турнири. Ако играя с тях, играя с тях, за да спечеля.“