Звездата на северната комбинация Ярл Магнус Рибер се издига и кара ски към финала в рекордния сезон
AP News | 2024-03-15 | 12:08:49

Ярл Магнус Рибер може да е най-доминиращият атлет във всеки спорт в момента.

Ако северната комбинация не беше нишов спорт, популярен в страни като Германия и Австрия, но най-вече пренебрегван в Съединените щати и другаде, светът ще бъде добре запознат с това, което Райбер прави от октомври.

26-годишният Riiber ще закрие грандиозен и рекорден сезон в неделя в родната си Норвегия, като вероятно надминава състезанието в ски скоковете, за да започне 10-километрово (6,2 мили) трасе за бягане с голяма преднина, за да постигне нова победа.

Riiber влиза в състезанието в Трондхайм с рекордните 12 поредни победи в Световната купа в събитията, в които е участвал, и рекордните 16 победи през този сезон – счупвайки предишните си резултати – за да увеличи рекордната си обща кариера в 73 от първата си през 2016 г.

„Много се гордея с този сезон“, каза Рийбер наскоро в интервю за Асошиейтед прес. „Обединяваме всеки опит, за да постигнем добри резултати с много последователност. Това е най-забавната част. Ние контролираме.

„Но сега не е моментът да се фокусираме върху всичко, което сме направили. По-скоро е какво следва? Надявам се след кариерата си да мога да погледна повече назад към това, което съм направил.“

С петото първенство от Световната купа, приключило по-рано този сезон, Рийбер започна да гледа напред към Световното първенство по ски скандинавски дисциплини на FIS през 2015 г. в Трондхайм на домашния си хълм и трасе.

„Това ще бъде като най-голямото нещо, в което ще участвам в кариерата си“, каза той. „Имаме го всяка втора година и е много по-голямо от Олимпиадата.

„На Олимпиадата повече хора по света гледат от страни, които не гледат на спорта всеки ден. Но на шампионата ние сме фокусът и хората, които идват да гледат, обичат спорта.“

Рийбер обаче признава, че ще бъде много мотивиран да спечели на Олимпиадата Милано-Кортина през 2026 г. в Италия.

Той отиде на Олимпийските игри в Пекин преди две години като фаворит и си тръгна със сърцераздирателен резултат.

След положителен тест за COVID-19 в Китай, той беше в изолация за около две седмици и имаше по-малко от 24 часа, за да се подготви за финалното състезание по северна комбинация. Тъй като не е запознат с трасето за крос-кънтри, той направи грешен завой, за да загуби преднината си и лидерството, преди да изчезне до осмо място.

На Зимните олимпийски игри през 2018 г. в Южна Корея той просто пропусна подиума с завършиха на четвърто място в състезанията по голям и обикновен хълм.

„Олимпийското злато е последното нещо, което съм пропуснал в кариерата си“, каза той тихо.

На FIS Nordic комбинация Веригата на Световната купа, той е в разреден въздух.

Хану Манинен от Финландия имаше рекордните 48 победи, докато Рийбер го надмина преди две години, измествайки германеца Ерик Френцел на трето място, преди да приключи кариерата си през 2023 г. с 43 победи.

„Сред великите, Ярл затвърждава мястото си на върха“, каза четирикратният олимпийски състезател в скандинавската комбинация Тейлър Флетчър, американец, който се оттегли от спорта след игрите в Пекин. „Но не можете да споменете великите, без да говорите за Ерик Френзел, Хану Манинен, Рони Акерман и много други, включително Били Демонг.

„Всеки победител е страхотен в известен смисъл, но това, което разделя великите, е способността да го правят с течение на времето, както направиха Ерик и Ярл.“

Северна комбинация, която беше част от първата зимна Олимпийските игри през 1924 г. предизвикват спортистите по уникален начин. Те трябва да имат финес и безстрашие за ски скокове и силата и издръжливостта, необходими за 10-километровото трасе за бягане.

Спортистът, който скача най-далеч и впечатлява най-много съдиите, започва частта от бягането на северната комбинация с преднина. Следва останалата част от полето по реда на финала в ски скока и първият, който пресече финалната линия, печели.

Един спортист в спорта обикновено е отличен в ски скока или ски бягането, но Рийбер е най-добрият и в двете дисциплини и напуска полето, състезавайки се за второто място.

„Ярл прави нещо различно на хълма и на пистата,” каза Йоханес Лампартер от Австрия по-рано този сезон. „Но да бъда „най-добрият от останалите“ за втори път е много специално за мен.“

Ръководните органи на ски скоковете от Норвегия и САЩ изградиха безпрецедентно партньорство преди две години за споделяне на треньори, съоръжения за тренировки и спортни научни данни. Това споразумение позволи на американци, като олимпиеца Стивън Шуман, възможност да наблюдават Рибер отблизо извън състезанията.

„Той е това, което се случва, когато талантът се комбинира с един от най-трудолюбивите хора в спорта, за да създаде перфектната буря за един спортист“, каза Шуман в телефонно интервю в четвъртък преди да се състезава във финала на Световната купа. „Ето защо той е един от най-добрите спортисти като цяло в света.“