Звездите победиха сините с 2-1 в дузпи, след като спечелиха номер 1 в плейофите на Западната конференция
AP News | 2024-04-18 | 07:00:49

ДАЛАС (AP) — Джейк Йотингер направи 26 спасявания в редовното време и продълженията, преди да спре и трите опита в дузпите като Централна дивизия шампионът Далас Старс победи Сейнт Луис Блус с 2-1 във финала на редовния сезон в сряда вечерта.

Когато спечелиха една точка, достигайки до продължения, Старс спечелиха номер 1 в схемата в Западната конференция плейофи. Те завършиха с две точки благодарение на Йотингер и Джейсън Робъртсън, които отбелязаха при първия удар на дузпите, което удържа победата.

Последният път, когато Далас беше първият поставен на Запад, беше през 2016 г., също и годината на предишната му титла в Централната дивизия. Звездите (52-21-9) завършиха със 113 точки, най-много след рекордните за франчайза 114, които имаха през 1998-99 по пътя към спечелването на единствената си титла от Купа Стенли. Те бяха с една победа по-малко от рекордните 53, поставени през 2005-06 г.

Феновете се радваха в последните секунди на регламента, знаейки, че Далас вече е спечелил номер 1 в схемата на Запад. Шампионът от Тихоокеанската дивизия Ванкувър има още един мач, но може да постигне максимум от 111 точки с победа в четвъртък.

Св. Луис (43-33-6) вече беше елиминиран от състезанието за плейофите и завърши девети в Западната конференция с 92 точки. Това постави "сините" на пет точки зад Лос Анджелис, който има още един мач, за финалното място в плейофите.

Вратарят на сините Джордан Бинингтън направи 36 спасявания. Единственият гол, от който се отказа, беше 22-ият гол на Мейсън Марчмънт при 14:49 до края на редовното време след силен обратен удар точно извън гънката.

Звездите ще играят или с действащия шампион на Купа Стенли Вегас (98 точки), или с Кингс (97 точки) в първия кръг на плейофите. И двамата имат домакински мачове в четвъртък вечер, за да завършат редовния сезон. Единият от тях ще завърши трети в Тихоокеанската дивизия, а другият ще бъде с уайлд кард за Далас, където Голдън Найтс миналия сезон приключиха финала на Западната конференция с победа в мач 6.

Йотингер допусна два или по-малко гола за 10-и път в последните си 11 мача. Той направи невероятно спасяване с кънките си извън леда, докато сините играеха силна игра през първия период.

Йотингер беше скрит, докато беше извън гънката отляво на мрежата, когато Робърт Томас направи пас от тази страна към защитника Скот Перунович над кръговете. Томас отправи зловещ удар, а Йотингер се хвърли през предната част на мрежата и беше във въздуха, когато събори шайбата с ръкавицата си.

Дузпата от Далас беше спъване срещу нападателя Евгений Дадонов, който игра за първи път откакто получи контузия в долната част на тялото на 13 февруари, която го накара да пропусне 29 мача.

Томас вкара отляво на Йотингер при 2:41 преди края на втория период. Неговият 26-и гол дойде след почти отвеждане на Рууп Хинц при удар от средата на кръга над дясното рамо на вратаря в горния ъгъл на мрежата за аванс от 1-0.