Звездният капитан Джими Спитхил ще стартира италиански отбор след напускането му от US SailGP Team
Снимка: independent.co.uk
Independent News | 2023-11-25 | 00:04:04

От края на юли във ветроходните среди се знае, че частна американска група иска да купи отбора на САЩ, който е собственост на лигата . Съобщение се очаква през следващите няколко дни.

„Оставям го във възможно най-добра форма“, каза Спитхил пред Асошиейтед прес от Сардиния, където се подготвя за втората си поредна Купа на Америка като сърулеви на Luna Rossa Prada Pirelli Team. „Ако погледна кога го започнах, какво построих и как го напускам, той всъщност се е класирал за финала в момента, след като току-що спечели последното събитие, което им дава отбор с печеливша култура и това е конкурентно и с някаква стойност. Това е важно за мен и сега имам опцията да строя с Италия.“

Отборът SailGP на Съединените щати е трети във флота от 10 отбора след пет от 13 регати през сезон 4. Той спечели най-новата регата в Испания в средата на октомври, три седмици след като членът на екипажа Ханс Хенкен беше сериозно ранен при злополука в регата в Таранто, Италия. Следващата регата е на 9-10 декември в Дубай, Обединени арабски емирства.

Италианският отбор на Спитхил ще дебютира в Сезон 5, който се очаква да започне малко след приключването на 37-ата Купа на Америка в средата на октомври в Барселона.

Спитил, австралиец, е най-известен с това, че два пъти печели Купата на Америка с Oracle Team USA на Ellison, включително воденето на епично завръщане през 2013 г., когато базираният в Америка екип губеше с 8-1 в мачбол, преди да спечели осем поредни състезания срещу Emirates Team New Zealand.

Елисън и петкратният носител на Купата на Америка Ръсел Коутс от Нова Зеландия съосноваха SailGP, след като Spithill и Oracle загубиха Купата на Америка през 2017 г. от отбора на Нова Зеландия, който избра да премине от катамарани с фолио към еднокорпусни фолиа. SailGP използва подобрена версия на 50-футовите катамарани с платна с крила, представени в Купата на Америка през 2017 г.

Много ветроходци се състезават както в Купата на Америка, така и в SailGP. Spithill помогна да изведе Luna Rossa в мача за Купата на Америка през 2021 г., където загуби със 7-3 от отбора на Нова Зеландия.

Когато Spithill пое SailGP отбора на Съединените щати за отложения от пандемията втори сезон, това наближаваше от последното място и нямаше спонсори. Той вкара отбора в големия финал за $1 милион, победителят взема всичко, спечелен от австралиеца Том Слингсби, и подписа с множество спонсори.

Историята на Spithill с италианското ветроходство датира от 2007 г., когато той ръководи Луна Роса във финалите на претендента, преди да загуби от Нова Зеландия. Италиански фенове и телевизионни оператори, поразени от агресивните му тактики, му дадоха прякора „Джеси Джеймс Спитхил“ — на името на легендарния американски стрелец — и „Джеймс Питбул“. Той също е известен с това, че прави еднолинейни фрази, насочени към психиката на опонента му.

Спитхил каза, че италианските фенове са страстни и че има много изгряващи таланти за ветроходство.

„Това е вълнуваща възможност. Гледайки таланта, който е там, наистина ще се боря за място в лодката“, каза той.