№ 10 Маркет изпреварва № 22 Крейтън със 72-67, за да изравни рекорда с 20-та поредна победа у дома в Големия изток
AP News | 2023-12-30 | 23:32:19

МИЛУОКИ (АП) — Шон Джоунс отбеляза най-високите в кариерата си 15 точки, Тайлър Колек също имаше 15 и № 10 Marquette се събра, за да победи № 22 Creighton със 72-67 в събота и да изравни рекорд на Big East с 20-ата си поредна победа у дома. 2002-04, Нотр Дам от 2006-09 и Маркет от 2012-14. Маркет не е губил домакински мач на Голям Изток, откакто падна със 75-69 от Крейтън в двойно продължение на 1 януари 2022 г.

Маркет (11-3, 2-1) спечели 19 поредни домакински мача като цяло. Последната му загуба на Fiserv Forum беше продължения с 80-77 срещу Уисконсин на 3 декември 2022 г.

Джоунс, резерва, който беше 4 от 28 от диапазона за 3 точки, премина 3 от 5 отвъд дъгата. Колек направи осем асистенции. Кам Джоунс добави 12 точки, а Дейвид Джоплин вкара 10, докато Осо Игодаро записа седем точки и 16 борби.

Крейтън (9-4, 0-2) загуби за трети път в четири игри, въпреки че получи 23 точки от Бейлър Шайерман и 18 от Трей Александър. Шайерман направи 7 от 13 опита за 3 точки и постави връх в кариерата си за кошове за 3 точки.

Bluejays са 0-2 в конферентна игра за първи път от 2014-15 г.

Крейтън не беше играл от 20 декември, когато започна програмата си за Големия изток със загуба с 68-66 след продължения у дома срещу Виланова. Последният мач на Маркет беше с 81-51 срещу Джорджтаун на 22 декември.

Маркет изглеждаше по-ръждив в началото, въпреки че Стиви Мичъл се върна в стартовия състав, след като пропусна четири мача поради контузия на бедрото.

Златните орли изоставаха с 14-3 малко повече от пет минути след мача. Те пропуснаха 18 от първите си 22 изстрела като цяло и 11 от първите си 12 опита от диапазона за 3 точки.

Маркет взе първата си преднина при каране на Колек с оставащи 12:46. Преднината смени притежателите си още шест пъти през следващите три минути, като нито един от отборите не водеше напред с повече от две.

Златните орли отвориха място за глътка въздух, когато Шон Джоунс удари една след друга тройки за да даде на Маркет предимство 52-48 с 8:40 оставащи. Маркет увеличи преднината до 61-54 с тройка на Джоплин при оставащи 3:51.

След като Крейтън вкара пет поредни точки, за да намали разликата до две, Джоплин отбеляза още една тройка с 2:24 наляво. Джоплин отбеляза победата, като се заби, за да направи 66-59 с 38,3 секунди преди края.

ГОЛЯМА КАРТИНКА

Крейтън: Неспособността на Bluejays да защитят топката – 12 от 18-те им изигравания бяха през първото полувреме – им попречи да се възползват напълно от студения старт на Маркет. Това се оказа критично, след като Маркет се разгорещи през второто полувреме.

Маркет: Възстановяването беше една от основните слабости на Маркет в трите сезона на Шака Смарт като треньор. Не събота. Маркет надскочи Крейтън с 42-32 и имаше предимство от 18-2 в точките за втори шанс. Oso Ighodaro имаше девет от 18-те офанзивни борби на Маркет.

ПОСЛЕДСТВИЯ НА АНКЕТАТА

Този резултат вероятно гарантира, че Маркет ще остане в топ 10 и може да накара Крейтън да изпадне от класацията.

Крейтън: В Джорджтаун във вторник.

Маркет: В Сетън Хол следващата събота.