№ 10 Маркет удържа Провидънс 79-68, за да достигне до последователни мачове от шампионата на Големия изток
AP News | 2024-03-16 | 05:16:48

НЮ ЙОРК (AP) — Кам Джоунс отбеляза 23 точки, а Осо Игодаро имаше 20, тъй като № 10 Маркет победи седмия -постави Провидънс 79-68 в петък вечер, устоявайки на удара на Девин Картър през второто полувреме и напредвайки към шампионската игра на Big East Tournament за втора поредна година.

Третият поставен Golden Eagles (25- 8) ще се изправи срещу първия поставен и защитаващ националния шампион UConn — и без съмнение голяма публика от Huskies — в събота вечер в Медисън Скуеър Гардън.

Маркет се стреми да спечели последователни шампионати на конферентен турнир, след като отиде повече от две десетилетия без такъв. Единствената титла на училищния турнир от лигата преди миналата година беше през 1997 г. в Conference USA.

Картър, избраният от треньорите на Big East играч на годината в конференцията, отбеляза 20 от своите 27 точки през второто полувреме за Providence (21-13).

Златните орли изиграха петия си пореден мач без пойнтгарда Тайлър Колек (наклонен), играч на годината в Големия изток през миналия сезон. Изглежда, че овладяват нещата, печелейки последните три.

Треньорът на Маркет Шака Смарт каза, че тази седмица Колек е тренирал и го очаква да се върне за турнира на NCAA следващата седмица. Смарт също отказа да изключи Колек за този турнир.

Игодаро, висок 6 фута 11 потенциален избор в първия кръг на драфта на НБА, беше задържан с най-ниските за сезона четири точки в победата на Маркет в продълженията в четвъртък вечерта на четвъртфиналите срещу Виланова.

Старшият вкара първия кош в мача срещу Провидънс със скок в лентата, имаше 12 точки до полувремето и беше в средата на серия от 17-2, която постави Маркет в контрола през първото полувреме.

Преднината на Маркет беше 14, когато Чейс Рос вкара тройка при 11:36 до края на второто полувреме, но Картър и Фрайърс направиха своя собствена серия, задвижвани от публиката в Гардън, претъпкана със своите фенове – които не бяха много доволни от начина, по който се ръководеше физически и тежкият им отбор.

Провидънс намали преднината до 68-65 с оставащи 4:36, когато Картър – който имаше четири фаула по това време – се насочи силно към коша и вкара у дома си слагане, което предизвика „MVP!“ скандирания от феновете на Фрайърс.

Въртящо се движение в лентата на Джоунс върна преднината на Маркет обратно на четири с 3:11 до края, а по-малко от минута по-късно двете наказателни удара на Игодаро го направиха разлика от шест точки.

Провидънс отново намали до четири, но Джоунс и Рос отбелязаха, отивайки към коша, притиснат около обръщане на Фрайърс, за да подпечатат победата в последната минута.

Маркет загуби два пъти от UConn през последните седем мача от редовния сезон, включително 74-67 у дома без Колек на 6 март.

Фрайърс дойдоха в MSG с нужда от победа или две — или три или четири — за да увеличат шансовете си да участват в турнира на NCAA. Провидънс ще се върне в Роуд Айлънд и ще се надява на най-доброто от комисията за подбор в неделя.