Четирикратният победител в Световната купа и икона на бразилския футбол Марио Загало почина на 92
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-06 | 19:10:22

Футболната икона Марио Загало, четирикратен носител на Световната купа с Бразилия като играч и треньор, почина на 92-годишна възраст, съобщи публикация в официалния му акаунт в Instagram в събота.

След като играе в два отбора, спечелили Световното първенство през 1958 г. и 1962 г., той печели турнира през 1970 г. като старши треньор, ръководейки всепобеждаваща Бразилия, смятана за един от най-великите отбори в историята.

С този успех той стана първият човек, спечелил турнира и като играч, и като треньор, преди да добави четвърти трофей през 1994 г. като помощник-треньор на Карлос Алберто Парейра.

„С голяма тъга ви съобщаваме за смъртта на нашия вечен четирикратен световен шампион Марио Хорхе Лобо Загало“, се казва в изявлението в неговия Instagram.

„Отдаден баща, любящ дядо, грижовен тъст, верен приятел, успешен професионалист и страхотен човек. Гигантски идол. Патриот, който ни оставя в наследство големи постижения.

„Благодарим на Бог за времето, което успяхме да прекараме с вас, и молим Отец да намерим утеха в добрите спомени и страхотния пример, който ни оставяте.“

Дълбоко замесен в четири от петте победи на своята страна в Световната купа – и служейки като съветник за петата победа през 2002 г. – Загало стана емблематичен за Seleção с неговия успешен рекорд и заразителен патриотизъм.

„Моята страст към националния отбор започна, когато те нямаха играчи или треньор. Жълтото никога нямаше да излезе от главата ми“, каза той пред FIFA за документален филм, посветен на неговия 90-и рожден ден.

След смъртта му Бразилската футболна конфедерация (CBF) обяви седемдневен траур „в чест на паметта на своя вечен шампион“ и минута мълчание във всички мачове от първия кръг на квалификациите за Североизточната купа.

„CBF и бразилският футбол скърбят за смъртта на една от най-големите си легенди, Марио Хорхе Лобо Загало. CBF изразява своите съболезнования на семейството и феновете му в този момент на скръб за напускането на този идол на нашия футбол“, каза президентът на CBF Едналдо Родригес в изявление.

Загало почти не беше играл за Бразилия преди Световното първенство през 1958 г., но той стана неразделна част от отбора по време на турнира, позволявайки на треньора Висенте Феола да смени формациите и отбеляза гол на финала, според документалния филм на ФИФА. Той беше последният оцелял член на стартовия състав на легендарния отбор, който игра на финала на Световното първенство през 1958 г.

Като старши треньор през 1970 г., Загало използва атакуващия талант в отбора на Бразилия за голям ефект, представяне, завършило с може би най-великия гол на финал на Световно първенство, отбелязан от Карлос Алберто, след като девет от 10-те полеви играчи имаха някаква роля в гола създаване.

Способността му да чете играта и тактическият му ум му спечелиха прякорите „Стария вълк“ и „Професора“, докато суеверната му любов към числото 13 и страстните му изблици допълнително го харесаха на бразилската публика.

В изявление президентът на ФИФА Джани Инфантино отдаде почит на Загало като „човек, чието въздействие върху Световната купа на ФИФА е несравнимо“ и който упражни „върховно“ влияние върху футбола, както в Бразилия, така и извън нея.

Звездата на Бразилия и Реал Мадрид Едер Милитао също беше сред онези, които отдадоха почит на Загало, публикувайки в X, известен преди като Twitter, „Благодарим ви за всичко, което направихте за бразилския футбол!“

Източник: cnn.com